Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Atentátník na Fica míří do vazby. U soudu platila přísná bezpečnostní opatření

Juraj Cintula
Juraj Cintula
Foto: Literárny klub Dúha

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

Generální prokuratura navrhla vazbu pro jednasedmdesátiletého Juraje C. z Levic kvůli důvodné obavě z možného útěku a možného pokračování trestné činnosti, uvedla agentura TASR. Muž byl obviněn ze zvlášť závažného zločinu vraždy ve stádiu pokusu. 

Policie již ve středu večer prohledala auto obviněného muže, kterým dorazil na místo činu. V pátek proběhla domovní prohlídka v prostorách jeho bytu a chaty. 

Podle informací serveru Aktuality.sk probíhalo soudní stání za přísných bezpečnostních opatření. Areál soudu byl uzavřený i pro novináře a střežili ho policisté v kuklách. Obviněný muž měl první možnost promluvit před soudem. 

Několikrát postřelený Fico absolvoval v pátek další chirurgický zákrok. Jeho stav je po operaci stabilizovaný, ale nadále vážný. Informovali o tom vicepremiér Robert Kaliňák (Směr-SD) a ředitelka banskobystrické nemocnice Miriam Lapuníková.

Obviněný Juraj C. postřelil slovenského premiéra ve středu odpoledne po výjezdním jednání vlády v Handlové v Trenčínském kraji. Předseda vlády byl ihned převezen do nemocnice v Banské Bystrici, kde je nadále hospitalizován. Podle Kaliňáka i ministra vnitra Matúše Šutaje Eštoka byl čin atentátníka politicky motivovaný. Střelce označili za osamělého vlka, který nebyl členem žádné radikalizované skupiny. 

Témata:  Juraj Cintula Robert Fico Slovensko soudy

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.