Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Austrálie evakuovala své velvyslanectví v Kyjevě, misi přesouvá do Lvova

Ukrajina, Kyjev
Ukrajina, Kyjev
Foto: Pixabay

Austrálie dočasně přerušila činnost svého velvyslanectví v Kyjevě a evakuovala z ukrajinské metropole své diplomaty. Svou misi hodlá přemístit do Lvova na západě Ukrajiny. Rozhodnutí australské ministerstvo zahraničí zdůvodnilo zhoršenou bezpečnostní situací způsobenou hromaděním ruských vojáků u ukrajinské hranice. Australský premiér Scott Morrison kritizoval chování Ruska vůči Ukrajině a vyzval Čínu, aby o krizi přestala mlčet. Informuje o tom agentura Reuters.

"Naši činnost přesuneme do dočasné kanceláře ve Lvově," uvedla australská diplomacie v prohlášení. "Nadále doporučujeme Australanům, aby neprodleně komerčními prostředky opustili Ukrajinu," doplnila.

Lvov se nachází na západě Ukrajiny, přibližně 70 kilometrů od hranice s Polskem.

Rusko v posledních měsících shromáždilo u ukrajinských hranic desítky tisíc vojáků. Vyvolalo obavy Kyjeva i Západu, že se připravuje na vojenskou ofenzivu proti Ukrajině. Server Politico s odvoláním na tři oficiální zdroje z Washingtonu a Evropy napsal, že by ruská invaze mohla začít ve středu 16. února. Krize se vyostřila natolik, že USA vydaly pokyn k evakuaci části diplomatů z Kyjeva. Stavy na zastupitelských úřadech na Ukrajině snižuje i Rusko. Moskva ovšem popírá, že by měla v úmyslu Ukrajinu napadnout.

Australský premiér Morrison uvedl, že se krize kolem Ukrajiny dostává do "velmi nebezpečné fáze". Poznamenal přitom, že Rusko Ukrajinu "ohrožuje a šikanuje", což označil za "naprosto nepřijatelné". Zároveň vyzval Čínu, aby se za Ukrajinu postavila. Stalo se tak poté, co Čína kritizovala nedávné jednání ministrů zahraničí USA, Austrálie, Japonska a Indie v Melbourne.

"Čínská vláda ráda kritizuje Austrálii... přesto děsivě mlčí o ruských jednotkách shromažďujících se na ukrajinské hranici," řekl Morrison na tiskové konferenci. "Koalice autokracií, které jsme svědky a která se snaží šikanovat jiné země, není něco, k čemu Austrálie zaujímá mírnou pozici," dodal.

Čína je pro Austrálii významným obchodním partnerem. Vzájemné vztahy se ale značně ochladily v roce 2018, kdy Austrálie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí páté generace (5G). Canberra také zpřísnila zákony o zahraničním politickém vměšování a usilovala o nezávislé prošetření původu viru způsobujícího onemocnění covid-19. Peking reagoval zvýšením cel na dovoz z Austrálie, mimo jiné na víno a ječmen.

Témata:  Ukrajina Austrálie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.