Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Austrálie evakuovala své velvyslanectví v Kyjevě, misi přesouvá do Lvova

Ukrajina, Kyjev
Ukrajina, Kyjev
Foto: Pixabay

Austrálie dočasně přerušila činnost svého velvyslanectví v Kyjevě a evakuovala z ukrajinské metropole své diplomaty. Svou misi hodlá přemístit do Lvova na západě Ukrajiny. Rozhodnutí australské ministerstvo zahraničí zdůvodnilo zhoršenou bezpečnostní situací způsobenou hromaděním ruských vojáků u ukrajinské hranice. Australský premiér Scott Morrison kritizoval chování Ruska vůči Ukrajině a vyzval Čínu, aby o krizi přestala mlčet. Informuje o tom agentura Reuters.

"Naši činnost přesuneme do dočasné kanceláře ve Lvově," uvedla australská diplomacie v prohlášení. "Nadále doporučujeme Australanům, aby neprodleně komerčními prostředky opustili Ukrajinu," doplnila.

Lvov se nachází na západě Ukrajiny, přibližně 70 kilometrů od hranice s Polskem.

Rusko v posledních měsících shromáždilo u ukrajinských hranic desítky tisíc vojáků. Vyvolalo obavy Kyjeva i Západu, že se připravuje na vojenskou ofenzivu proti Ukrajině. Server Politico s odvoláním na tři oficiální zdroje z Washingtonu a Evropy napsal, že by ruská invaze mohla začít ve středu 16. února. Krize se vyostřila natolik, že USA vydaly pokyn k evakuaci části diplomatů z Kyjeva. Stavy na zastupitelských úřadech na Ukrajině snižuje i Rusko. Moskva ovšem popírá, že by měla v úmyslu Ukrajinu napadnout.

Australský premiér Morrison uvedl, že se krize kolem Ukrajiny dostává do "velmi nebezpečné fáze". Poznamenal přitom, že Rusko Ukrajinu "ohrožuje a šikanuje", což označil za "naprosto nepřijatelné". Zároveň vyzval Čínu, aby se za Ukrajinu postavila. Stalo se tak poté, co Čína kritizovala nedávné jednání ministrů zahraničí USA, Austrálie, Japonska a Indie v Melbourne.

"Čínská vláda ráda kritizuje Austrálii... přesto děsivě mlčí o ruských jednotkách shromažďujících se na ukrajinské hranici," řekl Morrison na tiskové konferenci. "Koalice autokracií, které jsme svědky a která se snaží šikanovat jiné země, není něco, k čemu Austrálie zaujímá mírnou pozici," dodal.

Čína je pro Austrálii významným obchodním partnerem. Vzájemné vztahy se ale značně ochladily v roce 2018, kdy Austrálie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí páté generace (5G). Canberra také zpřísnila zákony o zahraničním politickém vměšování a usilovala o nezávislé prošetření původu viru způsobujícího onemocnění covid-19. Peking reagoval zvýšením cel na dovoz z Austrálie, mimo jiné na víno a ječmen.

Témata:  Ukrajina Austrálie

Související

Aktuálně se děje

29. dubna 2025 21:54

Ostrava se mění před očima. Černá kostka už roste

V Ostravě začala stavba nové vědecké knihovny Černá kostka. Projekt má být dokončen do 26 měsíců a slibuje stát se moderním centrem vědy, kultury i komunitního života. Otevření pro veřejnost je plánováno na rok 2027.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy