reklama

Vláda se podle agentury Reuters soustředí na vakcinaci populace ve snaze ukončit co nejrychleji platnost přísných restrikcí.

Drtivou většinu nových nákaz zachytili v nejlidnatějším australském státě Nový Jižní Wales, kde mají lidé nařízeno minimalizovat pohyb na veřejnosti. Stát dnes oznámil 1485 nových případů koronaviru, což je asi o 50 méně než v sobotu. Omezení volného pohybu obyvatel platí také ve státě Viktorie, který hlásí 183 nově zachycených případů nákazy. Celkem se přísný karanténní režim v Austrálii vztahuje na více než 15 milionů obyvatel.

"Lockdowny, při kterých jsou uzavřené hranice mezi státy a teritorii, jsou součástí federální strategie na zvládání nákazy do chvíle, kdy bude alespoň 70 procent lidí starších 15 let plně naočkovaných," píše Reuters. Zatím vakcinaci v zemi absolvovalo jen 37 procent těch, kdo ji mohou podstoupit, tedy necelá třetina celkové populace. V posledních dnech nicméně postup očkovací kampaně výrazně zrychlil.

Jakkoli znamenají pro Austrálii aktuální počty nákaz nejhorší fázi pandemie, ve srovnání s rekordy v evropských zemích zůstávají poměrně nízké. Denní součet úmrtí připisovaných covidu-19 se v posledních dnech jen jednou dostal nad deset. Úřady ovšem varují, že to nejhorší teprve přijde.

Celkem se v Austrálii od počátku pandemie koronavirem SARS-CoV-2 nakazilo přes 61.000 lidí. S covidem-19 jich 1039 zemřelo.

reklama