Premiér Scott Morrison lidem popřál, aby si slavnostní večer naplno užili, a to navzdory faktu, že stát Nový Jižní Wales dnes oznámil rekordní počet nových případů nákazy koronavirem - přes 21.000. Napsala o tom agentura Reuters.

Sydney dnes bude jedním z prvních míst na planetě, kde lidé přivítají rok 2022. Půlnoc tam odbije ve 14:00 SEČ a po ní bude následovat ohňostroj nad budovou opery v Sydney, na který padne šest tun pyrotechniky.

Na rozdíl od loňského silvestra letos budou moci ohňostroj na místě sledovat desetitisíce lidí. Zájemci si ale museli předem pořídit lístky na jednu z 30 lokalit, odkud bude světelná show na noční obloze dobře vidět.

Plány radnice se nijak nezměnily ani po zveřejnění dnešní bilance nakažených, která je o 9000 případů vyšší než ve čtvrtek a o 15.000 vyšší než ve středu.

"Počty případů se vůčihledně zvyšují, ale ve srovnání s variantou delta je teď naše situace mnohem lepší," řekl novinářům premiér Nového Jižního Walesu Dominic Perrottet. Podle něj i díky očkování zvládají nemocnice péči o pacienty s covidem-19 bez problémů.

Celá Austrálie za posledních 24 hodin zaznamenala 32.400 nově nakažených, dosud nejvyšší bilance byla 21.329 z předchozího dne. Podle dat zdravotnických úřadů je nyní v zemi 135.000 aktivních případů infekce, na jednotkách intenzivní péče ale leží pouze 127 lidí s těžkým průběhem covidu-19.

Čína je před novoročními oslavami v nejvyšší pohotovosti kvůli covidu-19

Čína je před novoročními oslavami v nejvyšší pohotovosti, aby zabránila jakémukoli možnému šíření covidu-19. Město Si-an je nadále v přísné uzávěře. Několik dalších měst zrušilo jakékoli silvestrovské a novoroční akce a část provincií vyzvala obyvatele, aby se na cesty vydávali jen v nezbytných případech. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Čína ve čtvrtek potvrdila 166 případů lokálního přenosu infekce; 161 z nich z třináctimiliónového Si-anu. V období od devátého prosince počet nakažených v tomto městě překročil 1200. Toto číslo zaostává za bilancí mnoha jiných zemích, především evropských, ale Čína trvá na tom, že jakékoli ohnisko nákazy rychle izoluje, zvláště před nadcházejícími zimními olympijskými hrami v Pekingu.

"S příchodem Nového roku a lunárního Nového roku se počet lidí vracejících se domů ze zahraničí zvýší, stejně jako vnitrostátní přesuny obyvatel," řekl Che Čching-chua z čínské Národní zdravotní komise. "Ve spojení s novými variantami, jako je omikron, zvyšují tyto scénáře riziko šíření epidemie," dodal.

Oblíbený zábavní park Happy Valley v Pekingu zrušil odpočet Nového roku, zatímco stejnojmenný zábavní park v Nankingu odvolal ohňostroj a přehlídku dronů. V Šanghaji nebude zábavní park Great World pořádat speciální akce, jako jsou vystoupení na jevišti a u řeky Chuang-pchu se neuskuteční tradiční půlnoční odpočítávání.

Město Wu-chan, odkud se přesně před dvěma lety dostala do světa informace o prvních osobách nakažených "neznámým druhem chřipky", nebude pořádat žádná velká silvestrovská shromáždění na veřejných místech, jako je například Kuang-ku, jedna z nejdelších nákupních zón pro pěší na světě.

Severočínská provincie Che-pej, kde se bude konat část zimních olympijských her, vyzvala obyvatele, aby během období Nového roku a lunárního Nového roku, který začne 12. února, omezili zbytné cesty. Provincie Šan-si, která leží také na severu, apelovala na obyvatele, aby nejezdili do jiných provincií za turistikou.