Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Austrálie v plamenech. Požáry se kvůli silnému větru vymkly kontrole

Požár
Požár
Foto: Pixabay

Lesní požáry se ve dvou australských státech vymykají kontrole kvůli silnému větru a nyní zasahují tisíce hektarů, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče. Vítr narušil také leteckou dopravu v Sydney, kde je nejrušnější letiště v zemi. Jedna z ranvejí byla dnes ráno na tři hodiny uzavřena.

Ve státech Queensland a Nový Jižní Wales začaly letos lesní požáry dříve, než bývá obvyklé. Většinou provázejí až letní období na jižní polokouli; léto tu trvá od prosince do února.

"Tak časný začátek požárů je bezprecedentní," řekl Neil Gallant z požární a záchranné služby státu Queensland. Austrálie má za sebou dva roky sucha, po němž jsou značné části země velmi suché.

Wildfires? in the NE of New South Wales, #Australia?? 7 September 2019 Enhanced natural colors #Aqua?️ #MODIS Full-size: https://t.co/1vyP6HR0qH #RemoteSensing #wildfire #bushfire #NSW #NSWfires pic.twitter.com/a6OVFLjtAK

— Pierre Markuse (@Pierre_Markuse) September 7, 2019

"Jestli to už teď vypadá takhle, tak se bojíme, že během následujících měsíců si od lesních požárů neodpočineme," řekl australské televizní stanici ABC.

Meteorologický úřad pro dnešek varoval před ničivým větrem na východním pobřeží Nového Jižního Walesu, který v nárazech dosahuje rychlosti 90 kilometrů v hodině. V úterý se má vítr utišit.

Témata:  Austrálie požáry v Austrálii požáry

Aktuálně se děje

14. července 2024 9:31

Světoví politici reagují na atentát na Trumpa. Ozval se i Babiš či Rakušan

Politické rozdíly stranou – na atentát proti Donaldu Trumpovi reagovali zahraniční politici ze všech koutů světa. Vyjadřují zneklidnění a znechucení nad útokem, zároveň však úlevu nad tím, že je kandidát v pořádku. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy