Lukašenko se na australském sankčním seznamu ocitl proto, že Rusko při jeho vpádu na Ukrajinu strategicky podpořil, uvedla vláda v Canbeře. Minsk poskytl ruským vojskům běloruské území pro invazi na Ukrajinu, přímé zapojení běloruských vojáků do bojů v sousední zemi ale dosud odmítá.

"Sankce jsme uvalili i na jeho syna Viktora Lukašenka, který dříve zastával vysoké pozice v běloruské vládě, a na jeho ženu Galinu Lukašenkovou, první dámu Běloruska," uvedla australská ministryně zahraničí Marise Payneová.

"Tyto nejnovější kroky, měsíc po ruském vpádu na Ukrajinu, jsou pokračováním našeho soustředěného úsilí zajistit, že Rusko a ti, kdo podporují jeho nelegální, nevyprovokovanou invazi do demokratického sousedního státu, zaplatí vysokou cenu," dodala ministryně.

Austrálie již dříve uvalila sankce na ruského prezidenta Vladimira Putina a další představitele ruské vlády.

Sankce cílí i na 22 lidí, které australský kabinet označil za "ruské propagandisty a dezinformační agenty". Jsou mezi nimi například šéfeditoři televize RT (Russia Today), agentury InfoRos či webu NewsFront, píše zpravodajský server ABC.

"Austrálie nyní zavedla sankce vůči celkem 32 prokremelským propagandistům, a to s odkazem na strategický význam dezinformací ve snaze Ruska legitimizovat Putinovu nevyprovokovanou invazi," řekla Paynenová.