Rozhodnutím Nejvyššího soudu (NS) byly změněny původní rozsudky Okresního soudu pro Prahu-západ a Krajského soudu v Praze. NS uvedl, že i přes kontroverzní jazykovou formulaci výroku, jde o konkrétní tvrzení o tom, co Kalousek podle Babiše udělal, a ne o hodnotící soud či projev názoru. NS nerozhodl o pravdivosti tohoto tvrzení.

Podle rozhodnutí NS má Andrej Babiš zaslat písemnou omluvu Miroslavu Kalouskovi do tří dnů od právní moci rozsudku, která nastane po doručení rozsudku, a to obvykle trvá několik týdnů. Dále má proběhnout ústní omluva při jednání Poslanecké sněmovny na nejbližší schůzi po právní moci rozsudku.

K výrokům došlo v roce 2018 na schůzi Sněmovny před hlasováním o důvěře vládě ANO a ČSSD. Kalousek kritizoval Babiše za jeho chování při vysvětlování kauzy Čapí hnízdo a poukazoval na jeho přísahu na zdraví svých dětí. Diskuse byla v té době velmi vášnivá a byla vysílána v televizi.

Babiš svými výroky narážel na Kalouskovo působení ve funkci náměstka ministra obrany, kdy došlo k uzavření několika kontroverzních zakázek. Jednou z nich byl nákup padáků VTP-100, který připravil o život vojáka. Armáda je poté přestala používat.