Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Banán přilepený lepící páskou se prodal za neuvěřitelnou částku

Banán přilepený lepící páskou
Banán přilepený lepící páskou
Foto: Reprofoto YouTube

Provokativní umělecké dílo Maurizia Cattelana, které zobrazuje banán přilepený k zdi lepící páskou, bylo v New Yorku vydraženo za ohromujících 6,2 milionu dolarů (131 milionů korun), což je čtyřikrát více, než činily předběžné odhady. Uvedl to server BBC.

Kupcem se stal čínský podnikatel v oblasti kryptoměn Justin Sun, který přehodil nabídky šesti dalších zájemců. Sun, známý svou prací s blockchainovou sítí Tron, uvedl, že v následujících dnech banán sní jako součást „unikátní umělecké zkušenosti.“

Banán, který je součástí tohoto díla, byl původně koupen za pouhých 0,35 dolaru, jak uvedl deník New York Times. "Comedian" (Komik) byl poprvé představen veřejnosti v roce 2019, kdy okamžitě vyvolal virální senzaci a otevřel debaty o tom, co vlastně je umění. Instalace, která se již cestovala po světě, má přitom pokyny, jak banán nahradit, až se zkazí, což zdůrazňuje pomíjivou povahu tohoto díla.

Toto dílo se stalo součástí několika incidentů. V roce 2023 se například korejský umělecký student pomstil a snědl banán při jeho vystavení v muzeu Leeum v Soulu. Předtím, v roce 2019, umělecký performer odstranil banán poté, co bylo dílo prodáno za 120 000 dolarů na Art Basel v Miami, a banán byl ihned vyměněn.

Justin Sunova koupě přidává další vrstvu zájmu, protože je známou postavou v oblasti kryptoměn a má právní problémy v souvislosti s obviněním z podvodu, což však odmítá.  

Témata:  umění

Aktuálně se děje

4:00

Počasí bude příští víkend zase připomínat jaro. Hrozí i bouřky

Česko zažilo poměrně chladný závěr prvního dubnového víkendu. Ten příští by mělo provázet jiné počasí. Potvrzuje to předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Očekává se, že nejvyšší teploty překročí i dvacítku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Viktor Orbán

Zázračné bohatství kolem Orbána. Nový film šokuje Maďarsko

Luxusní hotely, prestižní developerské projekty i skrytý klub s elitní klientelou. Dokumentární film Dynastie odhaluje, jak se István Tiborcz, zeť maďarského premiéra Viktora Orbána, vyšvihl mezi nejbohatší muže země. Klíčovou roli v jeho podnikatelském vzestupu sehrály veřejné zakázky a vazby na státní instituce. Investigativní novináři z několika redakcí přinášejí detailní obraz systému, v němž moc a byznys splývají v jedno. S jedním z autorů snímku jsme mluvili o tom, co všechno zjistili – a proč právě teď jejich práce rezonuje i za hranicemi Maďarska.