reklama

Do Německa nyní mohou jezdit z oblastí s mutacemi jen němečtí občané, cizinci s pobytem v zemi, dopravci zboží a vybraní pendleři. Všichni se na hranicích musí prokázat negativními testy a po příjezdu s výjimkou dopravců a pendlerů nastoupit do povinné karantény. Ta dosud v Bavorsku byla deset dní, po pěti dnech ji ale bylo možné zkrátit druhým testem.

Nově se ale Bavorsko rozhodlo pro dvoutýdenní karanténu bez možnosti zkrácení, čímž sjednocuje podmínky se sousedním Saskem. Bavorsko a Sasko se i s ohledem na sousedství s epidemicky problémovým Českem zavázaly, že budou podnikat proti pandemii stejné kroky a že budou postup vzájemně co nejvíce koordinovat.

Své karanténní nařízení prodlouží také Sasko, které tak chce učinit v pátek. Stávající saský předpis platí do 7. března, což byl původní termín možného konce celoněmecké karantény. Ve středu se ale kancléřka Angela Merkelová se spolkovými zeměmi dohodla, že karanténa bude trvat nejméně do 28. března. V reakci na dohodu spolkové země prodlužují svá zemská opatření.

Na dodržování podmínek karantény dohlíží na česko-německé hranici němečtí policisté. Německo dočasně obnovilo stálé kontroly s Českem od 14. února, a to na přímou žádost Bavorska a Saska. Tyto kontroly potrvají nejméně do 17. března. Německý ministr vnitra Horst Seehofer uvedl, že další osud kontrol bude záviset na epidemickém vývoji v Česku, kde se ale situace nelepší.

reklama