Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Během nočních útoků na poloostrov Krym zničila ruská obrana všechny ukrajinské rakety ATACMS

Odpálení dalekonosné střely ATACMS.
Odpálení dalekonosné střely ATACMS.
Foto: Lockheed Martin

Během nočních útoků na poloostrov Krym zničila ruská obrana všech deset raket ATACMS s dlouhým doletem, které ukrajinské síly vypálily, prohlásilo ve středu ruské ministerstvo obrany. Uvedla to agentura Reuters.

Ministerstvo v prohlášení na sociální síti Telegram neuvedlo, zda útoky způsobily nějaké škody. Trosky raket údajně dopadly do obytné oblasti, podle předběžných informací však nikdo neutrpěl zranění, uvedl na Telegramu Ruskem dosazený gubernátor města Sevastopol Michail Razvožajev.

Podle ruského ministerstva obrany sestřelili také devět útočných dronů a jiných ukrajinských vzdušných prostředků nad ruskou Belgorodskou oblastí, pět dronů nad Kurskou oblastí a tři drony nad Brianskou oblastí. Agentuře Reuters se tato tvrzení nepodařilo nezávisle ověřit.

Gubernátor Belgorodské oblasti Viačeslav Gladkov uvedl, že při útoku utrpěly zranění dvě osoby, přičemž vznikly škody na elektrickém vedení, několika domech a autech.

V dubnu týden Spojené státy oznámily, že v únoru dodaly Ukrajině rakety ATACMS. Kyjev momentálně očekává další dodávku amerických zbraní, poté, co USA nedávno schválily poskytnutí rozsáhlého balíku vojenské pomoci pro Ukrajinu.

To, že má Ukrajina přístup k těžkým zbraním dlouhého dosahu včetně raket ATACMS ze Spojených států, v zásadě nezmění výsledek probíhající války, uvedl ve čtvrtek v reakci Kreml podle agentury AFP.

"Spojené státy jsou přímo zapojeny do tohoto konfliktu. Jdou zvýšit dosah zbraňových systémů, které už (Ukrajině) dodávají," řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

"V zásadě to nemůže změnit výsledek speciální vojenské operace. Dosáhneme svého, ale způsobí to více problémů samotné Ukrajině," dodal mluvčí.

Americké ministerstvo zahraničí ve středu potvrdilo, že v tichosti poslalo Ukrajině rakety ATACMS, aby je použila na svém vlastním území. Podle resortu tyto rakety na Ukrajinu dorazily tento měsíc.

Některé rakety ATACMS dokáží zasáhnout cíl vzdálený až 300 kilometrů. Americký resort diplomacie potvrdil, že USA Ukrajině dodaly právě tento druh raket s dlouhým doletem.

Americké ministerstvo zveřejnilo informace o dodání raket v den, kdy americký prezident Joe Biden podepsal zákon o nové pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 61 miliard dolarů. Šéf Bílého domu tím umožnil Pentagonu ohlásit nový balík pomoci, který obsahuje i pro Ukrajinu nezbytně nutnou munici pro dělostřelectvo a protivzdušnou obranu.

Témata:  válka na Ukrajině balistické strely ATACMS

Aktuálně se děje

23. května 2024 14:46

23. května 2024 13:08

ICJ vydá rozhodnutí o Pásmu Gazy už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války, tvrdí Orbán

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio.