reklama

Belgie patřila na jaře mezi země s nejvyšším počtem koronavirových úmrtí na obyvatele na světě. Od říjnové druhé vlny nákazy však vláda bez přestávky udržuje přísná omezení a velká většina obyvatel i v ulicích měst nosí roušky. Jedenáctimilionová země si již od prosince udržuje stabilní počet okolo 2000 nově nakažených denně s přibližně pěti procenty pozitivně testovaných lidí. Řadí se tak mezi méně rizikové evropské státy, navíc v posledních týdnech klesá počet pacientů s covidem-19 v nemocnicích.

Řada provozovatelů proto již několik týdnů tlačí na vládu, aby povolila například otevření restaurací, kaváren či hotelů. K tomu však výbor složený z ministrů, zástupců regionů a epidemiologů na dnešním zhruba tříhodinovém zasedání nesvolil.

Vedle zmíněných uvolnění platných od 13. února budou moci od začátku března otevřít například salony krásy či tetovací salony.

"Musíme být vzhledem k situaci velmi obezřetní. Proto zvolil konzultační výbor tento opatrný přístup," řekl po jednání novinářům premiér Alexander De Croo. Čísla jsou podle něj sice stabilní, k většímu uvolňování by ale bylo potřeba, aby se zlepšovala. Opatrnost podle něj zůstává na místě i s ohledem na šíření nových mutací viru.

Někteří politici a odborníci v souvislosti s ním doporučovali omezení provozu škol, které jsou v zemi od září bez přestávky otevřené. Výbor však ponechal jejich provoz beze změny.

reklama