Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lukašenko řekl, že vyslal vojáky na ukrajinskou hranici. Dle svědků ji překročili

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko
Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko
Foto: News.com.au

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko dnes ohlásil posílení jižní hranice země s Ukrajinou dalšími vojenskými jednotkami. Označil to za preventivní krok, napsala běloruská státní agentura BelTA.

Běloruská armáda podle Lukašenka zdvojnásobí svou vojenskou přítomnost na hranicích dobře vycvičenými mobilními jednotkami, které mají být schopné "zmařit jakoukoliv provokaci" či vojenské akce proti jeho zemi. Oznámil to krátce poté, co se v ukrajinských médiích objevily zprávy o pohybu běloruských jednotek na ukrajinském území.

"Naši generálové podnikli preventivní kroky a místo pěti praporních taktických uskupení tam rozvinujeme deset. Zítra (ve středu) a pozítří po jednom, po dvou uskupeních (...) Jsou to velmi dobře vycvičená a mobilní uskupení, připravená zmařit jakoukoliv provokaci a jakékoliv vojenské akce proti Bělorusku," prohlásil Lukašenko. Odvolal se na informace, podle kterých by se do Běloruska prý mohly pokusit proniknout z Ukrajiny skupiny diverzantů.

Náčelník běloruského generálního štábu Vektar Gulevič dnes ujistil, že na ukrajinském území není žádný běloruský voják. "Nemáme žádné agresivní plány. Pro nás je prvořadá ochrana hranic, ochrana naší územní celistvosti," zdůraznil generál podle agentury BelTA a na dotazy novinářů dodal, že může se stoprocentní jistotou prohlásit, že běloruští vojáci plní úkoly jen na běloruském území a že žádný z nich není na Ukrajině.

V ukrajinských médiích se dnes objevily zprávy, že běloruská vojska vstoupila do Černihivské oblasti Ukrajiny. Bělorusko se až dosud do ruského útoku proti Ukrajině nezapojilo svými ozbrojenými silami, ale poskytlo k ruské invazi své území a letecké základny. Tento krok Lukašenko na dnešní poradě s bezpečnostní radou a vedením vlády odůvodňoval hrozbou, že by ukrajinské rakety, připravené u hranic proti uskupení ruských vojsk, mohly zasáhnout běloruská města Gomel a Mozyr.

Ukrajinská média píší o vstupu běloruských vojáků na ukrajinské území

Běloruská vojska vstoupila do Černihivské oblasti Ukrajiny, napsala dnes ukrajinská agentura Unian s odvoláním na velitelství místní domobrany a obyvatele ukrajinských vsí, kterými prý projížděla kolona běloruských vojenských vozidel. Na ukrajinské straně již dříve zaznívaly obavy, že by běloruský autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko mohl zavléci svou zemi do ruského útoku na Ukrajinu. Sám Lukašenko dnes v Minsku na jednání špiček režimu ujišťoval, že neplánuje Bělorusko zapojit do ruské operace.

"Bělorusko vstoupilo do války," ohlásil podle Unianu mluvčí regionálního velení domobrany Vitalij Kyrylov s tím, že do Černihivské oblasti "vstoupila běloruská vojska".

Tato zpráva se následně objevila také v dalších ukrajinských médiích.

O přesunu vojenské techniky označené bílým kruhem informovali též obyvatelé vsí Slabyn a Pakul, jakož i osady pojmenované po spisovateli Mychajlu Kocjubinském. Přesun kolony 33 běloruských vozidel, včetně 11 raketometů, provázel výpadek mobilního spojení, píše Unian.

Lukašenko na dnešním jednání bezpečnostní rady a vedení vlády podle státní agentury BelTA prohlásil, že Bělorusko se nadále do ruské operace nechystá zapojit. Při stejné příležitosti ale také uvedl, že ruské síly zmařily ukrajinský raketový útok na Bělorusko, a to údajně ještě před začátkem ruské operace minulý čtvrtek, napsala agentura Interfax.

Rusko využilo běloruského území, aby zaútočilo na Ukrajinu také ze severu, další jednotky do země vstoupily od východu a také z jihu, z anektovaného Krymu.

Témata:  válka na Ukrajině Bělorusko Alexandr Lukašenko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.