reklama

Epidemická nouzová brzda se automaticky aktivuje v německých regionech, pokud sedmidenní průměr překročí 100 případů na 100.000 obyvatel. Pro její zrušení je nezbytné, aby se průměr nejméně pět pracovních dní držel pod stovkou. V Berlíně nyní činí tato hodnota 61,5.

Vedle zrušení zákazu nočního vycházení znamená dnešek v Berlíně i volnější pravidla pro kulturu. Mezi prvními, kdo dnes přivítal návštěvníky, je galerie Martin-Gropius-Bau, která nabízí výstavy japonské výtvarnice Jajoi Kusamové a nizozemské designérky Helly Jongeriusové. Protože počet návštěvníků je z hygienických důvodů omezen, veřejnost lístky na Kusamovou na tento měsíc již vykoupila.

Většina státních muzeí a také galerií v Berlíně včetně Bodeho či Pergamonského otevře až v pátek. Spolu se vstupenkami, které jsou k zakoupení on-line, musí návštěvníci předložit negativní test na koronavirus. Antigenní rozbor, který nesmí být starší než 24 hodin, si mohou obyvatelé Německa vyhotovit zdarma v testovacích střediscích či některých lékárnách.

Test naopak ode dneška není vyžadován v obou berlínských zoologických zahradách, které na rozdíl od jiných zoo v Německu zůstaly otevřené po celou dobu zimní uzávěry. Povinnost předkládat test zde platila od konce dubna po aktivaci brzdy, což řadu návštěvníků zaskočilo.

Pro venkovní představení dnes v Berlíně mohla otevřít kina, divadla či koncertní a operní instituce. Počet návštěvníků je omezen na 250. Promítat jako první začne ve čtvrtek letní kino Kreuzberg, které sezonu otevře německým dramatem Nic ve zlým. Lístky, které lze koupit jen on-line, jsou na čtvrtek již vyprodané.

S velkým očekáváním hledí na pátek restauratéři, hospodští a kavárníci, kteří otevřou venkovní posezení. Na mnoha terasách a restauračních zahrádkách tento týden panuje čilý stavební ruch, neboť majitelé a provozovatelé v rámci příprav na otevření dokončují opravy a údržbu.

Interiéry gastronomických podniků se v Berlíně otevřou nejdříve 18. června. K tomuto datu město rovněž plánuje rozvolnit venkovní akce až pro tisícovku návštěvníků a do vnitřních prostor vpustit na kulturní představení až 200 lidí. Od 18. června se turistům otevřou také berlínské hotely a penziony, které ale budou moci využívat jen polovinu svých ubytovacích kapacit. Počítá se také se zpřístupněním nevěstinců, využívání této služby bude podmíněno nejen testem, ale také předchozím objednáním.

O dva týdny dříve, tedy 4. června, se venkovní akce rozšíří ze stávajících 250 návštěvníků na dvojnásobek. Otevřít budou moci i divadelní a promítací či koncertní sály pro nejvýše sto lidí. Znovu se zpřístupní i pavilony zoologických a botanických zahrad, vstup bude možný ale jen po rezervaci. Od 4. června začnou v omezeném režimu fungovat i posilovny či taneční studia.

reklama