Berlín reaguje na rychlý postup radikálního hnutí Tálibán, které obklíčilo Kábul a vstoupilo do metropole. Evakuovat zaměstnance ambasády se chystá i Švédsko, a to už dnes.

"Bezpečnostní situace se drasticky zhoršila. Německá ambasáda v Kábulu je od 15. srpna uzavřena," uvedla diplomacie a znovu vyzvala občany své země, aby Afghánistán opustili.

Letadla podle listu Bild am Sonntag evakuované Němce přepraví do některé z okolních zemí, pravděpodobně do uzbeckého hlavního města Taškentu, odkud budou evakuovaní pokračovat charterovými lety. Mluvčí ministerstva obrany uvedl, že evakuační mise byla připravena přes noc, ale odmítl informace deníku více komentovat.

Během dneška se chystá evakuovat všechny zaměstnance svého velvyslanectví v Kábulu Švédsko, oznámila s odvoláním na švédské veřejnoprávní rádio a jeho zdroje agentura Reuters.

Činnost svých ambasád v Kábulu omezilo nebo přerušilo více států, včetně České republiky. Většinou se také chystají na evakuaci, případně už s ní začaly. Na evakuaci diplomatů a dalších pracovníků svých velvyslanectví pracují například Spojené státy, Británie a další západní země. Naopak Rusko se k tomu zatím nechystá.

Radikální islamistické hnutí Tálibán v posledních dnech dobylo velký počet provinčních středisek, během dneška se bez boje zmocnilo města Dželálábád a postoupilo až do metropole, kde jedná s vládou o převzetí moci.