"Uprchlíkům chceme co nejrychleji a nebyrokraticky pomoci," řekl Scholz. Ukrajinci, kteří mají biometrické pasy, vízum pro vstup do evropského schengenského prostrou bez vnitřních hraničních kontrol nepotřebují. Německo ale z humanitárních důvodů od ukrajinských běženců nevyžaduje víza, pokud takové pasy nemají. Scholz dnes zdůraznil, že přijímání běženců bude co nejsnadnější. "Mohou hned pracovat a děti mohou okamžitě nastoupit do škol," řekl.

"Pomoc uprchlíkům je celostátním úkolem. Můžeme postupovat jen společně," řekl premiér Severního Porýní-Vestfálska Hendrik Wüst. Společný postup se podle něj týká i přerozdělování běženců v rámci Německa a také financí. Scholz uvedl, že o finanční stránce uprchlické krize bude jednat spolková vláda s regiony v rámci pracovní skupiny. Jasno o finančních otázkách bude podle kancléře do 7. dubna.

O nezbytnosti pomoci spolkové vlády hovořila i berlínská primátorka Franziska Giffeyová, která uvedla, že po metropoli mohou nápor běženců v příštích dnech zažít i další německá města. "Denně do Berlína přichází přes 10.000 uprchlíků," řekla. Dodala, že je to mimořádný nápor na ubytovací kapacity, který nelze dlouhodobě řešit dobrovolnickou nabídkou.

Z Ukrajiny utíkají miliony lidí, Evropa zažívá nejrychlejší uprchlickou vlnu od druhé světové

Z Ukrajiny k dnešnímu dni uprchlo před ruskou invazí více než tři miliony lidí, většinou žen a dětí. Převážná část z nich míří do Polska, které eviduje na svém území podle UNHCR zhruba dva miliony Ukrajinců.

V rámci Evropy jde o nejrychlejší uprchlickou krizi od druhé světové války. Podle serveru The Guardian to uvedl Filippo Grandi, komisař Úřadu Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky.

Řada zemí kvůli krizi uprchlíkům otevřela své hranice. Do Česka za první tři týdny ruské invaze přišlo přes 270 tisíc lidí z Ukrajiny a stát schválil zákony, které jim mají usnadnit přístup k práci, zdravotnímu pojištění a ke studiu.

I v Německu dostanou uprchlíci z Ukrajiny ihned povolení k pobytu i k práci a ukrajinské děti mohou okamžitě nastoupit do škol. Dánsko také přijalo zákon, který umožní uprchlíkům z Ukrajiny začít pracovat, chodit do školy a pobírat sociální dávky, a to prakticky ihned po příjezdu do země.

Podobně i Polsko umožní uprchlíkům z Ukrajiny legálně pracovat nebo získat sociální a zdravotní pojištění. Některé země, jako Maďarsko, ale svůj přístup k lidem z Ukrajiny teprve přehodnocují a na plánu, jak se vyrovnat s potenciálním nárůstem migrace, budou teprve pracovat.