reklama

"Je v bytostném zájmu Spojených států mít skvělé vztahy s NATO a s EU. Mám velmi odlišný pohled než můj předchůdce," prohlásil Biden na úvod schůzky v narážce na konftontační přístup Trumpa k evropským partnerům. Ti si od Bidenova nástupu slibují mimo jiné velký obrat klimatické otázce či šanci k urovnání obchodních sporů. Podle von der Leyenové se již povedlo vyřešit letitý spor okolo státní podpory výrobců letadel Airbus a Boeing.

S unijními lídry by se podle diplomatů měl Biden shodnout na plánu přesvědčit společnými silami další země k omezování emisí skleníkových plynů, v čemž se obě strany snaží hrát vůdčí roli. Brusel i Washington by například chtěly koordinovat svou snahu o podporu klimaticky šetrných investic.

K Bidenově agendě patří i snaha přesvědčit evropské partnery k ráznějšímu přístupu vůči čínskému porušování lidských práv a obchodních pravidel, což se šéfovi Bílého domu v pondělí částečně podařilo u spojenců v rámci NATO. Na dnešním summitu bude proto patrně na stole i otázka ratifikace investiční dohody EU s Čínou, kterou Evropský parlament pozastavil kvůli sankcím uvaleným Pekingem na některé unijní představitele.

reklama