Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden během prvního roku prezidentování hovořil s médii méně než předchůdci

Joe Biden.
Joe Biden.
Foto: Reprofoto Facebook

Americký prezident Joe Biden během prvního roku v Bílém domě uspořádal méně tiskových konferencí s otázkami od novinářů a poskytl méně rozhovorů médiím než řada jeho předchůdců. S odvoláním na analýzu politoložky Marthy Joyntové Kumarové z Townsonské univerzity v Marylandu to napsala agentura AP.

Biden podle agentury sice sliboval, že jeho prezidentství bude nejvíce otevřené veřejnosti v americké historii, ve skutečnosti však nejčastěji hovoří s novináři jen krátce na okraj svých veřejných prohlášení, což mu umožňuje ignorovat řadu otázek a vyhýbat se odpovědím.

Bílý dům tvrdí, že prezident je pro novináře přístupnější než předchozí šéfové Bílého domu a odpovídá na jejich otázky v řadě neformálních situací. Často například přednese připravené prohlášení, načež při odchodu z místnosti rychle odpoví na několik dotazů, které na něj novináři pokřikují. Zachoval rovněž tradici svého předchůdce Donalda Trumpa a odpovídá na dotazy tisku před nástupem do prezidentské helikoptéry Marine One.

Podle výzkumu Kumarové odpovídal Biden na otázky novinářů v 55 procentech svých veřejných vystoupení, což je více než u exprezidentů Billa Clintona (48 procent) a Trumpa (41 procent), kteří jsou obecně považováni za "upovídané".

Tyto výměny jsou ale většinou velmi krátké a Biden si při nich může vybrat, na kterou otázku zareaguje, a má možnost vyhnout se přímé odpovědi nebo doplňujícím dotazům. "Ačkoliv prezident Biden odpovídá na otázky častěji než jeho předchůdci, stráví tím méně času," řekla Kumarová. "Dává krátké odpovědi jen s hrstkou doplňujících otázek," dodala.

Biden rovněž od nástupu do Bílého domu poskytl médiím jen 22 rozhovorů, což je méně, než kolik za první rok svého mandátu poskytlo šest jeho posledních předchůdců. Jen tři z těchto interview pak Biden vedl s tištěnými médii.

Tiskových konferencí uspořádal celkem devět - šest samostatných a tři se zahraničními lídry. Poslední prezident, který jich za první rok ve funkci poskytl méně, byl Ronald Reagan, který měl však značně omezený program poté, co se zotavoval z pokusu o atentát. Reagan nicméně poskytl médiím za stejné období 59 rozhovorů.

Prezident Trump jich dal médiím za svůj první rok ve funkci 92. Přes dvě desítky z nich byly s jemu nakloněnou televizí Fox News, Trump nicméně poskytl dlouhá interview i televizi ABC News, agenturám AP a Reuters, či například listu The New York Times, který soustavně tvrdě napadal.

Brian Ott ze státní univerzity v Missouri se domnívá, že poměrná vzácnost Bidenových tiskových konferencí a rozhovorů s tradičními médii by mohla vysvětlovat prezidentovu nízkou podporu u americké veřejnosti, protože se mu dostatečně nedaří vysvětlovat svoje záměry. S Bidenovým výkonem je spokojených kolem 40 procent Američanů, ačkoli demokratův domácí politický program má u veřejnosti nadpoloviční podporu.

Biden se může snažit zlepšovat svůj obraz na sociálních sítích nebo v populárních pořadech, cesta ke zlepšení výkonu v průzkumech však leží v rozhovorech s tradičními televizními a tištěnými médii a v pořádání tiskových konferencí, domnívá se Ott. "Prezidentství bylo vždy převážně rétorickým podnikem. Nemůžete prosazovat agendu, aniž byste u toho předkládali vize a část toho musí jít skrze běžný tisk," tvrdí.

Témata:  Joe Biden USA

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 12:54

Babiš sepsul migrační pakt EU. Fialu a Rakušana obvinil ze zrady na Česku

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy