Bílý dům minulý týden vyvracel zprávu, podle níž USA poskytly Ukrajincům zpravodajské informace, jež měly pomoci k likvidaci ruských generálů a bojových lodí.

Biden podle CNN jednal s ministrem obrany Lloydem Austinem, ředitelem americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Williamem Burnsem a ředitelkou úřadu amerických výzvědných služeb (DNI) Avril Hainesovou. Řekl jim, že zveřejňování toho, jaké informace USA poskytují Ukrajincům, ničemu nepomáhá, a nařídil, že tyto úniky musí přestat. Stanice NBC uvedla, že DNI, Pentagon ani CIA zprávu nekomentovaly.

"S těmi úniky byl nespokojený," řekla dnes mluvčí Bílého domu Jen Psakiová novinářům. "Podle jeho názoru se jednalo o přecenění naší role, nepřesné vyjádření a také podcenění role Ukrajinců a jejich vedení, které podle něj nebylo příliš konstruktivní," dodala.

Americká média tvrdí, že se Ukrajincům podařilo v dubnu potopit ruský křižník Moskva právě díky poznatkům amerických rozvědek. Pentagon však upozornil, že žádná z poskytnutých dat nemohla být použita k zacílení plavidla. USA také uvádějí, že o připravované operaci proti ruské lodi předem nevěděly a nijak se na ní nepodílely. Stejně tak američtí představitelé popírají, že by USA poskytovaly informace použitelné k likvidaci ruských generálů. Mluvčí Národní bezpečnostní rady řekl, že USA poskytují Ukrajině tajné informace, aby Ukrajincům pomohly bránit jejich zem.

Část členů administrativy je podle NBC toho názoru, že zveřejňování sdílených informací může konflikt na Ukrajině vystupňovat a provokovat ruského prezidenta Vladimira Putina. V konečném důsledku to pak může sdílení tajných informací s Ukrajinou znehodnotit.