reklama

Americký ministr zahraničí Antony Blinken mezitím dnes hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, kterého ujistil o americké podpoře ukrajinské svrchovanosti.

Web americké televize CNN s odkazem na úředníka z Bidenovy administrativy píše, že o telefonát požádal Putin a že Biden souhlasil, jelikož je toho názoru, že "když přijde na Rusko, jsou přímé rozhovory mezi lídry nenahraditelné".

Bílý dům uvádí, že Bidenova administrativa se nadále zapojuje do rozsáhlého diplomatického úsilí "s našimi evropskými spojenci a partnery, konzultuje a koordinuje společný postup v reakci na hromadění ruských sil na hranici s Ukrajinou".

Americký ministr zahraničí Blinken dříve dnes hovořil s ukrajinským prezidentem Zelenským. Podle mluvčího americké diplomacie Neda Price ministr ujistil Zelenského o americké "neochvějné podpoře nezávislosti, suverenity a územní celistvosti Ukrajiny tváří v tvář hromadění ruské armády na ukrajinských hranicích". Zároveň mluvili o mírovém řešení konfliktu na východní Ukrajině, kde jsou aktivní proruští seperatisté, a o nadcházejících diplomatických jednáním s Ruskem.

Biden a Putin spolu jednali 7. prosince prostřednictvím videohovoru, který byl z velké části věnován vztahům mezi Ruskem a Západem, které jsou na nejnižší úrovni od konce studené války, a stoupajícímu napětí kvůli hromadění ruských vojsk u ukrajinských hranic.

Putin se během rozhovoru domáhal bezpečnostních záruk, že se Severoatlantická aliance nebude rozšiřovat dále na východ a nerozmístí na Ukrajině zbraně ohrožující Rusko. Biden varoval, že v případě vpádu na Ukrajinu by Rusko čelilo dosud nevídaným důsledkům.

Představitelé USA a Ruska budou 10. ledna jednat o bezpečnosti a o situaci na Ukrajině. O dva dny později se uskuteční rozhovory mezi Moskvou a Severoatlantickou aliancí.