Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden: Izrael zvítězil. Odvetnou akci proti Íránu ale USA nepodpoří

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Podle informací zdroje CNN v telefonickém rozhovoru s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem americký prezident Joe Biden jednoznačně deklaroval, že Spojené státy se nezapojí do žádných útočných operací proti Íránu.

Biden také zdůraznil, že Izrael by měl „počítat dnešní noc jako vítězství“.

Během telefonického rozhovoru mezi americkým prezidentem a izraelským premiérem se téma dostalo na stůl poté, co Írán odpálil 200 dronů a raket. Washington zhodnotil, že íránský útok byl z velké části neúspěšný a zdůraznil vynikající vojenské schopnosti Izraele.

Joe Biden dříve prohlásil, že s pomocí amerických jednotek se Izraeli podařilo sestřelit téměř všechny přilétající drony a rakety. Během útoku nebyly poškozeny žádné americké síly ani zařízení na Blízkém východě.

V pozdních sobotních večerních hodinách (SELČ) 13. dubna Írán odpálil směrem k Izraeli desítky raket a dronů jako reakci na útok na jeho konzulát v Damašku na začátku dubna. Izrael uvádí, že celkem bylo vypuštěno asi 200 dronů. Izraelské obranné síly (IDF) vyhodnotily škody jako minimální.

Íránské revoluční gardy uvedly, že jejich bezpilotní letadla a rakety zasáhly izraelské cíle. Zprávy médií informují, že desítky raket a dronů byly mimo Izrael sestřeleny Spojenými státy, Velkou Británií a Jordánskem.

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Írán Joe Biden Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy