reklama

"Podpora Spojených států obyvatelům Hongkongu neoslabuje," napsal Biden ve svém dnešním rozhodnutí. "Čína v posledním roce pokračovala ve svém útoku na autonomii Hongkongu, podrývala jeho zbývající demokratické procesy a instituce, omezovala akademické svobody a zasahovala proti svobodě médií," pokračoval prezident.

"Nabídka bezpečného útočiště obyvatelům Hongkongu, kteří přišli o svoje zaručená práva, podporuje zájmy Spojených států v regionu," dodal.

Biden dokumentem nařizuje americkým přistěhovaleckým úřadům, aby posunuly případná rozhodnutí o vyhoštění obyvatel Hongkongu o 18 měsíců. Z příkazu však existují výjimky, například pro odsouzené osoby. Podle vyjádření ministra pro vnitřní bezpečnost Alejandra Mayorkase mohou obyvatelé Hongkongu, na něž se nové opatření vztahuje, žádat rovněž o pracovní povolení v USA.

Dnešní opatření je posledním z nedávných Bidenových kroků, jimiž reaguje na situaci v poloautonomní čínské provincii, kde podle americké vlády dochází k rozpadu vlády práva. USA v červenci uvalily sankce na čínské činitele žijící v Hongkongu a vydaly novou výstrahu pro podniky, jež varovaly před podnikáním v provincii po přijetí nového bezpečnostního zákona. Ten Čína v Hongkongu prosadila s tím, že s jeho pomocí bude bojovat proti podvratné činnosti, separatismu či terorismu.

Kritici však tvrdí, že Peking zákon využívá k zásahům proti demokratické opozici a médiím, čímž porušuje zásadu "jedna země, dva systémy", na základě níž předala Británie správu nad provincií v roce 1997 Číně.

Peking v červenci uvalil odvetné sankce na několik amerických činitelů včetně ministra obchodu Wilbura Rosse. Američtí zákonodárci již přišli s návrhy zákonů, které by účastníkům prodemokratických demonstrací v Hongkongu obávajících se o svou svobodu umožnily získat v USA status uprchlíka. Ministr zahraničí USA Antony Blinken prohlásil, že by Spojené státy měly přijímat osoby z Hongkongu, jež prchají před čínskou perzekucí.

reklama