Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden nařídil vyčlenit 775 milionů dolarů na další vojenskou pomoc Ukrajině

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Americký prezident Joe Biden nařídil v pátek ministerstvu zahraničí, aby vyčlenilo až 775 milionů dolarů (19 miliard Kč) na další pomoc Ukrajině, která se už téměř půl roku brání ruské vojenské agresi. Vyplývá to z příslušných dokumentů zveřejněných Bílým domem a americkou diplomacií. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na twtitteru uvedl, že velmi oceňuje další americký balík vojenské pomoci.

Podle amerického ministerstva zahraničí budou v pomoci zahrnuty další zbraně, munice a vybavení ze zásob ministerstva obrany USA. Konkrétněji pomoc úřad nespecifikoval.

Podle dřívějších informací agentury Reuters, která se odvolala na nejmenovaného představitele americké obrany, Spojené státy pošlou Ukrajincům monitorovací bezpilotní letadla Scan Eagle, houfnice ráže 105 milimetrů, protitankové střely Javelin a poprvé také obrněná vozidla MRAP odolná proti minám.

Složení nově oznámené dodávky podle serveru Politico naznačuje, že zbraně budou použity při očekávané ofenzívě ukrajinských sil na jihu země. Drony Scan Eagle, které Ukrajina obdrží vůbec poprvé, a to v počtu 15 kusů, jsou vhodné pro zaměřování dělostřelecké a raketové palby. Obrněná vozidla MaxxPro MRAP mohou čistit cesty a pole od min položených ruskými jednotkami. Přítomnost pancéřovek Carl Gustav na seznamu dodávaných zbraní pak naznačuje, že Ukrajinci očekávají boje na krátkou vzdálenost.

Není jasné, zda se dodávka uskuteční ještě před očekávanou ofenzívou, připomíná Politico. Podle serveru není dokonce jasné ani to, zda se s ohledem na dlouhé odklady ukrajinský protiútok vůbec uskuteční.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v prohlášení na webu poznamenal, že Spojené státy dosud Ukrajině poskytly bezpečnostní pomoc v hodnotě přibližně 10,6 miliardy dolarů (260 miliard Kč), a to od počátku úřadování Bidenovy administrativy. Ten do funkce nastoupil loni v lednu.

"Děkuji prezidentovi Spojených států za toto rozhodnutí! Udělali jsme další důležitý krok k porážce agresora. Ukrajina bude svobodná!" reagoval Zelenskyj.

Vlnu kritiky vyvolalo vyjádření ruského velvyslance při mezinárodních organizacích ve Vídni Michaila Uljanova, který v reakci na Zelenského poděkování Spojeným státům na twitteru napsal: "Žádné slitování s ukrajinským obyvatelstvem". Podle Zelenského poradce Mychajla Podoljaka tím ruský diplomat vyzýval ke "konečnému řešení ukrajinské otázky".

Uljanov později svůj příspěvek smazal a uvedl, že spojovat jeho "slova o politice Kyjeva" s genocidou je "zcela nepřijatelné". Ukrajina se podle něj nestará o své obyvatelstvo, když se soustředí výlučně na dodávky zbraní ze Západu a odmítá diplomatická jednání s Ruskem.

Rakouské ministerstvo zahraničí podle agentury APA oznámilo, že si Uljanova v souvislosti s jeho "štvavými výroky" v neděli předvolá. "Jsme pobouřeni nelidskými výroky stálého zástupce Ruska a jeho pokusy relativizovat to, co relativizovat nelze," uvedlo ministerstvo.

Témata:  Joe Biden Armáda Ukrajina Volodymyr Zelenskyj

Aktuálně se děje

24. dubna 2024 11:40

Počasí: Meteorologové nadále varují před nočním mrazem v Česku

Každým dnem se blíží očekávané oteplení, ale před námi jsou ještě alespoň dvě mrazivé noci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středeční výstraze upozornil, že v noci na čtvrtek a na pátek klesnou teploty pod nulu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy