Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden obvinil Trumpa, že neuznal porážku a pokusil se zabránit předání moci

Joe Biden, prezident USA
Joe Biden, prezident USA
Foto: Facebook Joe Biden

Před rokem byla při útoku příznivců někdejšího prezidenta Donalda Trumpa na budovu Kongresu napadena demokracie, prohlásil dnes americký prezident Joe Biden v projevu k prvnímu výročí násilností ve Washingtonu, které znamenaly smrt několika lidí. Trumpa obvinil, že kolem prezidentských voleb v roce 2020 šířil lži, nebyl schopen přijmout porážku a jako první prezident v americké historii se poté pokusil zabránit pokojnému předání moci.

Když Trumpovi podporovatelé před rokem vtrhli do Kapitolu, sídla Kongresu, aby přerušili formální proces potvrzení Bidenovy výhry, miliardář v Bílém domě jejich vpádu podle Bidena několik hodin jen nečinně přihlížel.

"Je to poprvé v naší historii, kdy prezident nejen, že prohrál volby, ale také se pokusil zabránit pokojnému předání moci, zatímco do Kapitolu vtrhl násilný dav," upozornil Biden.

"Bývalý prezident Spojených států utkal kolem voleb z roku 2020 pavučinu lží a pak ji šířil," zdůraznil Biden, který projev přednesl ve Statutárním sále Kapitolu, jedné z místností, kde loni záběry kamer ukazovaly dav Trumpových přívrženců.

"Před rokem byla na tomto posvátném místě napadena demokracie. Jednoduše napadena," řekl Biden.

Trumpovým přívržencům, kteří svým vpádem narušili demokratický proces v Kongresu potvrzující volební výsledky, šlo podle Bidena o podkopání americké ústavy.

V den incidentu zemřeli čtyři lidé, člen ochranky Kapitolu pak podlehl svým zraněním o den později. Stovky dalších policistů byly zraněny a čtyři z nich pak v následujících měsících spáchali sebevraždu.

Úřady v souvislosti s nepokoji zadržely asi 700 lidí. Loňské události nyní vyšetřuje demokraty řízená komise ve Sněmovně reprezentantů. Orgán, v němž by byly rovně zastoupeny obě hlavní strany, republikáni odmítli.

Témata:  Joe Biden Donald Trump

Související

Aktuálně se děje

1. července 2025 10:10

Usmíření je konečně na obzoru. Hvězdy z klanu Vondráčkových na jednom pódiu

Všichni dobře víme, že Helena Vondráčková je tetou Lucie Vondráčkové. Také se ale ví, že rodinné vztahy jsou pošramocené, protože prvně jmenovaná dokonce vedla soudní spor se svým bratrem, otcem Lucie. Nyní se ale objevil náznak usmíření. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy