reklama

Dosud Washington bojující Ukrajině poskytl pomoc za víc než deset miliard dolarů. "Spojené státy jsou odhodlány podporovat Ukrajince, kteří dál brání svou suverenitu. V rámci tohoto závazku mám tu čest oznámit náš dosud největší díl bezpečnostní pomoci - zbraně a vybavení za téměř 2,98 miliardy dolarů, které budou poskytnuty prostřednictvím iniciativy bezpečnostní pomoci Ukrajině," uvedl Biden v prohlášení.

Podle prezidenta tato suma Ukrajině umožní získat letecké obranné systémy, dělostřeleckou techniku a munici, bezpilotní letecké systémy a radary, což umožní Ukrajině i nadále se bránit v konfliktu s Ruskem.

"Vím, že tento den nezávislosti má pro mnohé Ukrajince hořkosladkou příchuť, protože tisíce lidí zahynuly nebo jsou zraněny, miliony jsou mimo domovy a další se stali oběťmi ruských krutostí a útoků. Ale šest měsíců neochabujících útoků pouze posílilo v Ukrajincích hrdost, víru v jejich zem a 31 let nezávislosti," uvádí Bidenovo prohlášení.

USA dosud posílaly na Ukrajinu zbraně a munici, které měla armáda k dispozici a které proto mohly být distribuovány prakticky ihned. Nyní jde spíše o vybavení armády pro další léta a dodávky, které se na Ukrajinu dostanou nejspíš až za rok nebo za dva.