reklama

Jako nejstarší úřadující americký prezident a zároveň kandidát na znovuzvolení do Bílého domu čelí Biden již několik měsíců kritice ohledně své vitality a schopnosti zastávat prezidentský úřad další čtyři roky.

Někteří demokratičtí podporovatelé hledají na tuto kritiku odpovědi, zatímco jiní poukazují na fakt, že Bidenův potenciální republikánský soupeř Donald Trump je o pouhé tři a půl roku mladší. Americká média také zmiňují, že věk, který Biden dosáhl v úřadu, by v případě znovuzvolení překonal všechny dosavadní rekordy.

Politicky jsou další narozeniny pro amerického prezidenta spíše zátěží než příležitostí k oslavám, což platí i pro mnoho jeho spolupracovníků a členů Demokratické strany. Někteří z nich navrhují, aby Bidenova kampaň začala "útokem" a zdůrazňovala jeho zkušenosti a moudrost, kterou prokázal v turbulentních domácích i mezinárodních situacích.

V otázce prezidentova veřejného vystupování existuje názorová různorodost, někteří si myslí, že by měl Biden více vystupovat veřejně, aby prokázal svou energii, zatímco podle jiných by se měl spíše zdržovat ve stínu a možná nosit pohodlnější obuv, aby snížil riziko pádu.

Někteří lidé z Bidenova okolí podle informací serveru Politico navrhovali, aby před kamerou chodil kratší vzdálenosti, aby potíže s chůzí nebyly tak zřejmé.

Pochybnosti o jeho mentálních schopnostech vyvstaly v průběhu jeho prezidentského období v souvislosti s několika případy, kdy se při projevech zmýlil, začal hovořit o nezávislých tématech nebo mluvil nesrozumitelně.