reklama

"Teď se budu moct osobně vrátit do práce," řekl Biden při krátkém vystoupení v zahradě prezidentského sídla. "Naštěstí moje příznaky byly mírné, rychle jsem se zotavil a cítím se skvěle," prohlásil.

Dodal však, že "covid je stále s námi" a že je potřeba činit opatření, která budou přenos infekce zpomalovat. Spojené státy aktuálně při téměř 20procentní pozitivitě testů registrují kolem 130.000 nákaz denně a v amerických nemocnicích je s koronavirem více než 43.000 pacientů. Ukazatele jsou na výrazně nižší úrovni než na začátku roku, kdy vrcholila vlna spojená s virovou variantou omikron, jsou však mnohem výše než na jaře.

Biden dnes vyzýval Američany, kteří tak ještě neučinili, aby si nechali podat posilovací dávku vakcíny a v případě osob nad 50 let i druhý "booster", také hovořil o potřebě mít zakryté dýchací cesty ve vnitřních prostorách, kde je mnoho dalších lidí. Zdůrazňoval při tom, že k očkování, ale i k respirátorům, testům na domácí použití a k léku paxlovid předepisovanému proti covidu-19 mají lidé "bezplatný přístup".

"Využijte tyto nástroje, které zachraňují životy. Máme víc těchto nástrojů, než jsme kdy měli," apeloval šéf Bílého domu.

Biden vystoupil poté, co jeho lékař Kevin O'Connor informoval, že prezident měl v úterý večer i dnes ráno negativní testy na koronavirus a končí tak se "striktními karanténními opatřeními". "Ke dnešnímu ránu dokončil pět celých dní v izolaci. Nadále je bez horečky... Jeho příznaky se postupně zlepšují a téměř úplně vymizely," napsal O'Connor.

Pozitivní test měl prezident USA minulý čtvrtek dopoledne. Jeho lékař v uplynulých dnech informoval o tom, že Biden měl rýmu, kašel, bolest v krku i svalové bolesti, vládní představitelé ovšem od počátku popisovali příznaky jako mírné. Americký prezident má za sebou kompletní očkovací režim včetně druhé posilovací dávky a pět dní bral lék paxlovid vyvinutý společností Pfizer, který podle klinických testů dramaticky snižuje riziko hospitalizace, když je aplikován ihned po prvních příznacích covidu-19.

Po Donaldu Trumpovi se Biden stal druhým americkým prezidentem, který nemoc prodělal. V případě jeho předchůdce byl průběh těžší, což dnes připomenula i současná hlava státu. "Když můj předchůdce dostal covid, museli jej helikoptérou přepravit do zdravotnického centra Waltera Reeda. Byl vážně nemocný, naštěstí se zotavil. Když jsem já dostal covid, pracoval jsem z horního patra Bílého domu," řekl.