Zákon, který Senát a Sněmovna reprezentantů schválily jednomyslně, nařizuje rozvědkám zveřejnit jejich zjištění ohledně původu koronaviru. "Moje administrativa odtajní a bude sdílet co nejvíce těchto informací, v souladu s mou ústavní pravomocí chránit před zveřejněním informace, které by mohly poškodit národní bezpečnost," uvedl po podepsání zákona Biden. Podle něj objasnění okolností, za kterých začala pandemie covidu-19, může posloužit k prevenci dalších pandemií v budoucnosti.

Podle agentury Reuters americké rozvědky a úřady nedospěly ke konečnému závěru ohledně toho, jak se začal koronavirus šířit mezi lidmi. Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) na začátku tohoto měsíce potvrdil, že se přiklání k teorii, že pandemii covidu-19 pravděpodobně způsobil únik z čínské laboratoře. Podobně se vyjádřilo i ministerstvo energetiky. Některé americké vládní úřady nicméně stále dávají přednost teorii, že nákaza se přenesla ze zvířete na člověka přirozeně.

První případy přenosu koronaviru mezi lidmi byly zaznamenány v čínském Wu-chanu na konci roku 2019. Čínu kvůli výzkumu původu koronaviru navštívila i komise Světové zdravotnické organizace (WHO). Odborníci si po ukončení mise stěžovali, že neměli volný přístup ke všem údajům. WHO označila únik z laboratoře za málo pravděpodobný a vyzvala USA, aby sdílely informace, které mají k dispozici. Peking teorie o lidském původu koronaviru dlouhodobě odmítá a považuje je za protičínské pomluvy.

reklama