Devětasedmdesátiletý Biden měl první pozitivní test na covid-19 před desíti dny, pociťoval pouze mírné příznaky, konkrétně suchý kašel a únavu. Izolaci opustil ve středu, když měl předtím dva testy na koronavirus negativní. V sobotu se u něj ale onemocnění znovu potvrdilo. Bidenův ošetřující lékař uvedl, že jde o vzácný případ návratu infekce po léčbě antivirovým přípravkem Paxlovidem. Biden je proti nemoci plně očkovaný, čtvrtou posilovací dávku dostal letos v březnu.

"Prezident se i nadále cítí dobře. Vzhledem k jeho opětovné pozitivitě, o které jsme informovali včera (v sobotu), pokračujeme v každodenním sledování. Dnes ráno byl jeho antigenní test na SARS-CoV-2 nepřekvapivě pozitivní," uvedl O'Connor.

Americká léková agentura (FDA) upozornila, že u jednoho až dvou procent lidí v původní studii společnosti Pfizer s přípravkem Paxlovid lékaři po deseti dnech zaznamenali opětovné zvýšení hladiny viru. Podle FDA však byla tato míra přibližně stejná jak u lidí užívajících lék, tak u účastníků studie, kteří brali placebo, "takže v tuto chvíli není jasné, zda recidiva souvisí s paxlovidem".

Úřady stále zkoumají výskyt případů, kdy se nemoc po ukončení léčby antivirotikem vrátila. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v květnu varovalo lékaře, že se objevují během dvou až osmi dnů po negativním testu na koronavirus.