Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden pokračuje v izolaci po pozitivním testu na covid-19, cítí se dobře

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Americký prezident Joe Biden se cítí dobře a po pozitivním testu na onemocnění covid-19 pokračuje v karanténním režimu. Bidenův ošetřující lékař Kevin O'Connor to dnes uvedl ve zprávě, kterou zveřejnil Bílý dům.

Devětasedmdesátiletý Biden měl první pozitivní test na covid-19 před desíti dny, pociťoval pouze mírné příznaky, konkrétně suchý kašel a únavu. Izolaci opustil ve středu, když měl předtím dva testy na koronavirus negativní. V sobotu se u něj ale onemocnění znovu potvrdilo. Bidenův ošetřující lékař uvedl, že jde o vzácný případ návratu infekce po léčbě antivirovým přípravkem Paxlovidem. Biden je proti nemoci plně očkovaný, čtvrtou posilovací dávku dostal letos v březnu.

"Prezident se i nadále cítí dobře. Vzhledem k jeho opětovné pozitivitě, o které jsme informovali včera (v sobotu), pokračujeme v každodenním sledování. Dnes ráno byl jeho antigenní test na SARS-CoV-2 nepřekvapivě pozitivní," uvedl O'Connor.

Americká léková agentura (FDA) upozornila, že u jednoho až dvou procent lidí v původní studii společnosti Pfizer s přípravkem Paxlovid lékaři po deseti dnech zaznamenali opětovné zvýšení hladiny viru. Podle FDA však byla tato míra přibližně stejná jak u lidí užívajících lék, tak u účastníků studie, kteří brali placebo, "takže v tuto chvíli není jasné, zda recidiva souvisí s paxlovidem".

Úřady stále zkoumají výskyt případů, kdy se nemoc po ukončení léčby antivirotikem vrátila. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v květnu varovalo lékaře, že se objevují během dvou až osmi dnů po negativním testu na koronavirus.

Témata:  Joe Biden

Související

Aktuálně se děje

7. června 2025 15:27

Na vévodkyni Meghan nikdo nenechá nit suchou: Expertka ji podrobila ponižující kritice

Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle se znovu ocitla pod palbou veřejnosti a komentátorů poté, co byla její nová kuchařská show na Netflixu, nazvaná With Love, Meghan, tvrdě kritizována za nedostatek originality, osobnosti a zábavy. Podle britské publicistky Esther Krakue, která vystoupila v pořadu Royal Exclusive na serveru The Sun, Meghan nepůsobí jako přirozená moderátorka a je prý „nepřesvědčivá a nudná“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Amerikou otřásají rozsáhlé protesty

Rozsáhlé protesty v USA: Trump proti demonstrantům nasadil národní gardu

Prezident Spojených států Donald Trump v sobotu večer nařídil nasazení 2 000 příslušníků národní gardy do Los Angeles, kde druhým dnem pokračují rozsáhlé protesty proti raziím imigračních úřadů. V ulicích města dochází ke střetům mezi demonstranty a policejními složkami, které proti protestujícím nasazují slzný plyn.