Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden: Pokud Izrael zaútočí na Rafah, už nedostane pumy ani dělostřeleckou munici

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Podle amerického prezidenta Joea Bidena Izrael použil bomby dodané Spojenými státy při útocích, které vedly k úmrtí palestinských civilistů v Pásmu Gazy. Biden to uvedl v rozhovoru pro stanici CNN.

Americká administrativa podle médií pozastavila dodávku bomb, z nichž polovinu tvoří silné pumy vážící kolem jedné tuny.

Biden prohlásil, že USA nebudou Izraeli dodávat další pumy ani dělostřeleckou munici, kterou Izrael v posledních měsících použil v Pásmu Gazy, pokud se rozhodne rozšířit invazi do města Rafáh na jihu oblasti, kde se podle Izraele ukrývá poslední větší uskupení Hamásu.

V takovém případě by USA dodávaly pouze obrannou munici, například pro systém protivzdušné obrany Iron Dome.

Bidenův postoj je nejvyšší úrovní nesouhlasu s izraelským způsobem vedení války proti palestinskému hnutí Hamás od začátku současného konfliktu v Pásmu Gazy.

Od loňského října, kdy začaly krvavé teroristické útoky Hamásu v jižním Izraeli, zahynulo v důsledku bojů 34 844 Palestinců, včetně bojovníků Hamásu i civilistů.

Biden uvedl, že civilisté v Gaze zemřeli v důsledku použití bomb a dalších prostředků Izraelem v obydlených oblastech. Zdroje CNN uvádějí, že Biden odkázal na konkrétní 900kilogramové bomby.

Americký ministr obrany Lloyd Austin ve středu během slyšení v Senátu uvedl, že momentálně přehodnocují některé dodávky bezpečnostní pomoci v krátkodobém horizontu v kontextu situace v Rafáhu.

Izraelští činitelé jsou podle amerických médií silně rozhořčeni tímto krokem a vyjadřují obavu, že omezení vojenské podpory ohrozí vyjednávání o propuštění izraelských rukojmích z Gazy. Ve veřejných prohlášeních Izraelci zprávu o pozastavení dodávky bomb bagatelizují.

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem Joe Biden

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy