Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden poprvé označil Trumpa za usvědčeného zločince

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Americký prezident Joe Biden v pondělí označil svého volebního rivala Donalda Trumpa za usvědčeného zločince. Učinil tak poprvé poté, co byl Trump minulý týden soudem shledán vinným v případu uplácení a podvodu. Informovala o tom agentura na AFP.

"Přátelé, kampaň vstoupila na neprozkoumané území," řekl Biden na akci v americkém státě Connecticut. "Poprvé v americké historii se bývalý prezident, který je usvědčeným zločincem, uchází o znovuzvolení do úřadu," dodal.

Biden také označil Trumpovy útoky na americký soudní systém za nebezpečné. Exprezident šíří nepodložená tvrzení, že případ proti němu je zmanipulovaný.

Biden porazil Trumpa v prezidentských volbách v roce 2020. Úřadující prezident také v pondělí řekl, že Trump představuje ještě větší nebezpečí, pokud by zvítězil v letošních volbách.

Trumpa minulý čtvrtek uznala 12členná porota newyorského soudu vinným ve všech 34 bodech obžaloby v případě uplácení pornoherečky Stormy Daniels výměnou za mlčenlivost, a s tím souvisejícího padělání obchodních záznamů s cílem zakrýt sexuální skandál v závěrečné fázi prezidentské kampaně. Soudce Juan Merchan vynese rozsudek 11. července.

Exprezident ohlásil odvolání, celý případ se však zřejmě neuzavře před listopadovými prezidentskými volbami. Trump, který by měl být kandidátem Republikánské strany, bude prvním kandidátem jedné z hlavních politických stran v USA, který se bude ucházet o Bílý dům jako odsouzená osoba. 

Témata:  USA Joe Biden Donald Trump

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.