Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden potvrdil, že bude obhajovat post amerického prezidenta

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Americký prezident Joe Biden dnes novinářům řekl, že plánuje znovu kandidovat v prezidentských volbách. Oficiálně by měl své oznámení zveřejnit v úterý, uvedla agentura Reuters. "Říkal jsem vám, že mám v plánu znovu kandidovat. Víc se dozvíte opravdu brzy," prohlásil Biden.

O Bidenově záměru oznámit kandidaturu informovaly minulý týden televizní stanice CNN či deníky The New York Times a The Washington Post. Podle zdrojů amerických médií má oficiální oznámení přijít v úterý, kdy bude čtvrté výročí startu předchozí kampaně.

Současný prezident Spojených států amerických bude kandidovat už počtvrté. Poprvé Biden neuspěl v primárkách před volbou v roce 1988, podruhé o dvacet let později. Tehdy se ale stal na osm let viceprezidentem Baracka Obamy. Do volby v roce 2020 už byl Demokratickou stranou nominován a v listopadovém hlasování porazil tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa.

Biden s oficiálním oznámením nespěchá, protože v rámci své strany nečelí výrazné opozici. V primárkách Demokratické strany by šéf Bílého domu nyní čelil Robertu Kennedymu, synovci bývalého prezidenta Johna F. Kennedyho, a spisovatelce Marianne Williamsonové. Favority v boji o republikánskou nominaci jsou exprezident Donald Trump a floridský guvernér Ron DeSantis.

Sídlem prezidentovy kampaně má být jeho domovské město Wilmington ve státě Delaware, ačkoliv se spekulovalo také o Philadelphii.

Témata:  Joe Biden USA

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy