Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden pozval Fialu do Bílého domu. Česko pochválil jako spojence USA

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

Fiala uvedl, že Západ se potřebuje vyrovnat s výzvami, které představuje ruská agrese na Ukrajině, terorismus či bezpečnostní situace na Blízkém východě. V tom kontextu označil bezpečnostní spolupráci demokratických států za nutnost. 

Předseda české vlády také ocenil vůdčí roli Spojených států v podpoře Ukrajiny, která už přes dva roky čelí ruské agresi. Zmínil také, že došlo k podpisu dohody o obranné spolupráci Česka a USA či schválení nákupu amerických stíhaček F-35 pro českou armádu. 

Biden zase ocenil českou podporu Ukrajiny, včetně probíhající iniciativy, která má zajistit dělostřeleckou munici pro ukrajinskou armádu. "Jste skvělým spojencem, jsme si stále bližší, jsme silnější, prohloubili jsme obrannou spolupráci, společně pracujeme i na čisté energii. Vážím si toho, jak pomáháte Ukrajině," nechal se slyšet.

Podle Bidena je momentálně nutné, aby Kongres schválil další mnohamiliardovou pomoc Ukrajině. "Česká republika příliš dobře ví, že Rusko se nezastaví na Ukrajině, že ruský prezident Vladimir Putin se nezastaví a ohrozí Evropu, Spojené státy a celý svět, pokud ho nezastavíme na Ukrajině," poznamenal. 

Fiala už v předchozím průběhu dne jednal se šéfem CIA Williamem Burnsem v sídle americké tajné služby. Doprovodili ho tam šéfové českých tajných služeb. Po schůzce uvedl, že ji vnímá jako projev důvěry ze strany Spojených států amerických. Po návštěvě Bílého domu se premiér potká s krajany, kteří dlouhodobě žijí a pracují v USA.

Druhý den v USA, tedy úterý, věnuje Fiala návštěvě a projevu v Hudsonově institutu. Tento think tank se zaměřuje zejména na otázky spojené s národní bezpečností a zahraničně-politickými tématy. Následně zavítá do Kongresu Spojených států amerických, kde bude jednat s předsedou Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem,  předsedou Zahraničního výboru Sněmovny Michaelem McCaulem a dalšími členy Kongresu. Ve Washingtonu také uctí památku Václava Havla a Tomáše Garrigua Masaryka.

Témata:  Joe Biden Petr Fiala USA

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy