Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden pozval Fialu do Bílého domu. Česko pochválil jako spojence USA

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

Fiala uvedl, že Západ se potřebuje vyrovnat s výzvami, které představuje ruská agrese na Ukrajině, terorismus či bezpečnostní situace na Blízkém východě. V tom kontextu označil bezpečnostní spolupráci demokratických států za nutnost. 

Předseda české vlády také ocenil vůdčí roli Spojených států v podpoře Ukrajiny, která už přes dva roky čelí ruské agresi. Zmínil také, že došlo k podpisu dohody o obranné spolupráci Česka a USA či schválení nákupu amerických stíhaček F-35 pro českou armádu. 

Biden zase ocenil českou podporu Ukrajiny, včetně probíhající iniciativy, která má zajistit dělostřeleckou munici pro ukrajinskou armádu. "Jste skvělým spojencem, jsme si stále bližší, jsme silnější, prohloubili jsme obrannou spolupráci, společně pracujeme i na čisté energii. Vážím si toho, jak pomáháte Ukrajině," nechal se slyšet.

Podle Bidena je momentálně nutné, aby Kongres schválil další mnohamiliardovou pomoc Ukrajině. "Česká republika příliš dobře ví, že Rusko se nezastaví na Ukrajině, že ruský prezident Vladimir Putin se nezastaví a ohrozí Evropu, Spojené státy a celý svět, pokud ho nezastavíme na Ukrajině," poznamenal. 

Fiala už v předchozím průběhu dne jednal se šéfem CIA Williamem Burnsem v sídle americké tajné služby. Doprovodili ho tam šéfové českých tajných služeb. Po schůzce uvedl, že ji vnímá jako projev důvěry ze strany Spojených států amerických. Po návštěvě Bílého domu se premiér potká s krajany, kteří dlouhodobě žijí a pracují v USA.

Druhý den v USA, tedy úterý, věnuje Fiala návštěvě a projevu v Hudsonově institutu. Tento think tank se zaměřuje zejména na otázky spojené s národní bezpečností a zahraničně-politickými tématy. Následně zavítá do Kongresu Spojených států amerických, kde bude jednat s předsedou Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem,  předsedou Zahraničního výboru Sněmovny Michaelem McCaulem a dalšími členy Kongresu. Ve Washingtonu také uctí památku Václava Havla a Tomáše Garrigua Masaryka.

Témata:  Joe Biden Petr Fiala USA

Související

Aktuálně se děje

10:31

Zdeněk Svěrák na prahu devadesátky. Legenda prozradila, z čeho měla letos strach

Za rok to bude velkolepé, protože legendární Zdeněk Svěrák oslaví 28. března 2026 kulaté devadesátiny. Dnes má ještě poslední narozeniny začínající osmičkou. Už řadu let by si tak mohl užívat zaslouženého důchodu. Svěrák je ale nadále aktivní na uměleckém poli. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.