reklama

"Neočkovaní zabírají nemocniční lůžka, naplňují pohotovosti a jednotky intenzivní péče. Nechte se prosím, prosím, očkovat. I tak můžete covid-19 dostat, ale je velmi nepravděpodobné, že vážně onemocníte. Není žádná omluva pro ty, kdo se neočkují. Začíná to být pandemie neočkovaných," sdělil prezident před schůzkou s týmem odborníků řešících epidemii.

Prezident řekl, že i v době rychlého růstu případů nákazy by měli školy zůstat otevřené. Podle agentury AP se očekává, že prezident dnes oznámí zdvojnásobení kontraktu na nákup antivirálního léku firmy Pfizer, který nedáno schválil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). USA tak chtějí mít k dispozici 20 milionů dávek tohoto preparátu, přičemž polovina má být dodána do června.

Jak upozornila AP, USA nyní čelí nedostatku testů. O svátcích na mnoha testovacích místech vládl zmatek. "K testování mohu říci, že je to nepříjemné, ale pracujeme na zlepšení," řekl Biden.

Bílý dům v prosinci oznámil, že bude k rychlému testování k dispozici 500 milionů antigenních testů, ale potrvá několik týdnů, než budou testy k dispozici.

V USA nyní mají denně až milion nových pozitivních testů, v nemocnicích je kvůli covidu-19 více než 100.000 lidí.