Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden: Putin udělal velkou chybu, když pozastavil účast na smlouvě Nový START

Joe Biden, prezident USA
Joe Biden, prezident USA
Foto: Facebook Joe Biden

Za velkou chybu dnes označil americký prezident Joe Biden rozhodnutí Moskvy pozastavit účast na smlouvě Nový START, která omezuje počet jaderných hlavic a jejich nosičů. Biden těmito slovy reagoval na dotaz novinářů při příchodu na jednání s lídry východních zemí NATO ve Varšavě. Země takzvané bukurešťské devítky (B9), do které patří i Česká republika, označil za přední linii kolektivní obrany, a ocenil počínání jejich prezidentů a premiérů od začátku ruské invaze na Ukrajinu.

"Víte lépe než kdokoli jiný, co je v tomhle konfliktu v sázce, nejen pro Ukrajinu," řekl Biden. "Věci se radikálně změnily a my musíme zajistit, abychom je změnili zpátky," dodal americký prezident na veřejné části jednání.

Uskupení B9, do kterého kromě ČR patří Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko, vzniklo v roce 2015 v reakci na agresivní kroky Ruska na Ukrajině. Téměř rok po zahájení nové ruské invaze je podle Bidena ještě důležitější, "abychom drželi pohromadě".

Jeho prohlášení o Putinově velké chybě reagovalo na vývoj z úterý, kdy ruský prezident Vladimir Putin oznámil odklon Ruska od poslední dohody s Washingtonem o jaderném odzbrojování. Smlouva Nový START podepsaná v roce 2010 v Praze mimo jiné stanovila, že obě strany musejí snížit na 1550 počet strategických jaderných hlavic, tedy zbraní použitelných na velkou vzdálenost. Ruská diplomacie několik hodin po Putinově oznámení uvedla, že Moskva bude limity ukotvené ve smlouvě nadále dodržovat.

Biden dnes ve Varšavě navazuje na pondělní cestu do Kyjeva a úterní program v polské metropoli, kdy slíbil Ukrajině neochvějnou podporu USA a jejich spojenců. Českou republiku na setkání šéfa Bílého domu s představiteli východního křídla NATO zastupuje premiér Petr Fiala, Slovensko prezidentka Zuzana Čaputová. Ta před jednáním uvedla, že Bidenova přítomnost dokazuje sílu transatlantického partnerství, informovala agentura Reuters.

Témata:  Joe Biden Vladimír Putin

Aktuálně se děje

15. dubna 2024 21:04

Češi pracují na zajištění další munice pro Ukrajinu, přiznal Fiala

Česko má nasmlouváno 180 tisíc kusů dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu a pracuje na zajištění dalších 300 tisíc kusů, prozradil premiér Petr Fiala (ODS) britskému deníku Financial Times. Evropa musí podle Fialy posílit také vlastní obranu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy