"Víte lépe než kdokoli jiný, co je v tomhle konfliktu v sázce, nejen pro Ukrajinu," řekl Biden. "Věci se radikálně změnily a my musíme zajistit, abychom je změnili zpátky," dodal americký prezident na veřejné části jednání.

Uskupení B9, do kterého kromě ČR patří Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko, vzniklo v roce 2015 v reakci na agresivní kroky Ruska na Ukrajině. Téměř rok po zahájení nové ruské invaze je podle Bidena ještě důležitější, "abychom drželi pohromadě".

Jeho prohlášení o Putinově velké chybě reagovalo na vývoj z úterý, kdy ruský prezident Vladimir Putin oznámil odklon Ruska od poslední dohody s Washingtonem o jaderném odzbrojování. Smlouva Nový START podepsaná v roce 2010 v Praze mimo jiné stanovila, že obě strany musejí snížit na 1550 počet strategických jaderných hlavic, tedy zbraní použitelných na velkou vzdálenost. Ruská diplomacie několik hodin po Putinově oznámení uvedla, že Moskva bude limity ukotvené ve smlouvě nadále dodržovat.

Biden dnes ve Varšavě navazuje na pondělní cestu do Kyjeva a úterní program v polské metropoli, kdy slíbil Ukrajině neochvějnou podporu USA a jejich spojenců. Českou republiku na setkání šéfa Bílého domu s představiteli východního křídla NATO zastupuje premiér Petr Fiala, Slovensko prezidentka Zuzana Čaputová. Ta před jednáním uvedla, že Bidenova přítomnost dokazuje sílu transatlantického partnerství, informovala agentura Reuters.

reklama