Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden reagoval na spekulace. Odstoupit z prezidentských voleb nemíní

Joe Biden
Joe Biden
Foto: Reprofoto YouTube

Úřadující americký prezident Joe Biden nehodlá ani po slabém výkonu ve čtvrtečním televizním duelu s republikánským kandidátem Donaldem Trumpem odstoupit z boje o Bílý dům. Biden odmítl výzvy, aby si Demokratická strana vybrala nového kandidáta do listopadových voleb. 

"Nepohybuji se tak svižně jako dříve, nemluvím tak plynule jako dříve, nediskutuji tak dobře jako dříve, ale umím říct pravdu," řekl Biden v pátek na předvolebním setkání v Raleigh v Severní Karolíně. "Dokážu rozlišit dobro od zla. Vím, jak dělat tuto práci. Vím, jak věci dotáhnout do konce. Vím, co vědí miliony Američanů: když jste na dně, znovu vstanete," konstatoval. 

Prezident zároveň ubezpečil své příznivce, že by nekandidoval, pokud by nevěřil tomu, že tuto práci zvládne.

Bidena se zastal bývalý prezident Barack Obama, ačkoliv uznal, že výkon v duelu nebyl dobrý. Listopadové volby ale zároveň označil za "volbu mezi někým, kdo celý život bojoval za obyčejné lidi, a někým, kdo se stará jen o sebe". "Včera večer se nic nezměnilo," napsal v pátek na sociální síti X. 

Jednaosmdesátiletý Biden je nejstarším úřadujícím prezidentem USA a během debaty na CNN opakovaně nebyl schopen dokončit své myšlenky. O tři roky mladší Trump sice působil energicky, ovšem pronesl řadu nepravdivých tvrzení. Podle průzkumu CNN jej přesto považoval 67 procent diváků za vítěze duelu.

Renomovaný deník New York Times napsal, že mezi demokraty zavládlo znepokojení. Objevily se i úvahy o tom, zdali Bidena ještě nenahradit mladším kandidátem. 

CNN vysílala debatu v novém formátu, kdy dala kandidátům dvě minuty na odpověď a jednu minutu na reakci na oponenta. Podle předběžných údajů společnosti Nielsen se ve čtvrtek dívalo 48 milionů diváků. 

Témata:  Joe Biden volby USA

Aktuálně se děje

14. července 2024 10:26

Netanjahu: Izrael zatím neví, jestli útok nepřežili velitelé Hamásu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na sobotní tiskové konferenci řekl, že stále není jasné, zdali se armádě při sobotním útoku v Pásmu Gazy podařilo zlikvidovat dva velitele militantního hnutí Hamás. Informoval o tom server Times of Israel

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy