Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden řekl, že syna neomilostní. Porota teď Huntera uznala vinným

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Porota soudu v americkém státě Delaware, u kterého se projednává kauza Huntera Bidena, v úterý uznala syna současného amerického prezidenta vinným ve všech třech bodech obžaloby v případu nelegálního držení zbraní. Informovala o tom agentura AP. 

Čtyřiapadesátiletý syn Joea Bidena podle obžaloby lhal o užívání drug, když si v roce 2018 kupoval zbraň. V dokumentech konkrétně uvedl, že nelegální drogy neužívá. Dokonce i otec se přitom v minulosti zmínil o jeho závislosti na drogách. Hunter Biden čelil také obvinění z nelegálního držení zbraně. 

Dvanáctičlenná porota soudu ve Wilmingtonu jednala o verdiktu asi tři hodiny během dvou dní. Biden podle přítomných novinářů při čtení rozsudku neprojevil téměř žádné emoce. Síň opustil v doprovodu manželky a matky, tedy první dámy Jill Bidenové. 

Synovi prezidenta teoreticky hrozí až pětadvacetiletý trest odnětí svobody, podle AP je však nepravděpodobné, že by poprvé odsouzený člověk dostal maximální možný trest. Soudkyně Maryellen Noreiková navíc teprve stanoví termín vynesení trestu. 

Prezident Biden minulý týden v rozhovoru pro stanici ABC uvedl, že svému synovi neudělí milost. V rozhovoru s moderátorem Davidem Muirem Biden řekl, že bude respektovat jakékoli rozhodnutí poroty ohledně svého syna a že nevyužije své prezidentské pravomoci k jeho omilostnění, pokud bude usvědčen.

Huntera Bidena čeká ještě další soudní proces v Kalifornii kvůli údajným daňovým únikům. Podle vyšetřovatelů mezi lety 2016 až 2019 nezaplatil daně ve výši nejméně 1,4 milionu dolarů. V případě prokázání viny mu hrozí až 17 let vězení. 

Témata:  Joe Biden Hunter Biden USA

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.