Francie svého ambasadora minulý týden povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostního partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakci neskrývala rozhořčení.

Elysejský palác a Bílý dům uvedly, že Macron a Biden se dnes dohodli na zahájení "hloubkových konzultací", které by mohly pomoci obnovit vzájemnou důvěru. "Na konci října se setkají v Evropě, aby došli ke společnému porozumění a zachovali tempo tohoto procesu. Prezident Emmanuel Macron se rozhodl, že francouzský velvyslanec se vrátí do Washingtonu příští týden," pokračuje společné prohlášení.

Podle něj se také oba prezidenti shodli, že "otevřené konzultace mezi spojenci" by mohly být přínosem z hlediska důsledků nového australsko-britsko-amerického paktu. "Prezident Biden v tomto směru vyjádřil své pokračující odhodlání," píše se v komuniké.