reklama

Biden podle Bílého domu dorazil s cílem podpořit severoirský mírový proces, který se dostal do problémů v důsledku brexitu, a také posílit americké investice v této části Spojeného království. Tématem krátké schůzky se Sunakem měl být také vývoj války na Ukrajině.

Dva lídři se v Belfastu setkali v hotelu Grand Central, kde Biden strávil noc po úterním příletu. Úvod schůzky přenášely televizní kamery, na podrobnější vyjádření pro média ale nedošlo. Po jednání nebyla na programu společná tisková konference.

Činitelka Bílého domu Amanda Sloatová dopoledne médiím sdělila, že Biden chce čtvrtstoletí po podpisu tzv. Velkopáteční dohody potvrdit podporu pokračování mírového procesu v Severním Irsku. Jeho součástí je systém sdílení moci mezi tábory probritských protestantů a katolických republikánů, jejichž soupeření ve druhé polovině minulého století provázely krvavé útoky. Sdílení moci v severoirském parlamentu ovšem už několik měsíců nefunguje v důsledku sporů o pobrexitová obchodní pravidla v regionu.

"Silnou touhou tohoto prezidenta (Bidena) je také zvýšit americké investice v Severním Irsku s cílem využít velkého ekonomického potenciálu, který tady vidí, a zopakovat silnou podporu obnovení přenesené (regionální) vlády," uvedla Sloatová. Také řekla, že Biden bude se Sunakem mluvit o Ukrajině, ovšem diskuse o potenciální dohodě o volném obchodu mezi USA a Británií se nečekaly, uvádí agentura Reuters.

Americký prezident měl dnes na programu také schůzku s představiteli severoirských politických stran a projev na Ulster University. Odpoledne se vydá do Irska, kde bude do pátku jednat s politickými lídry a také se setkávat se svými vzdálenými příbuznými.