Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden se v Severním Irsku setkal se Sunakem, tématem jednání je i Ukrajina

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Americký prezident Joe Biden se dnes sešel s britským premiérem Rishim Sunakem na úvod své návštěvy Severního Irska a Irska při příležitosti 25. výročí podpisu dohody, která do regionu po desetiletích sektářského násilí přinesla mír.

Biden podle Bílého domu dorazil s cílem podpořit severoirský mírový proces, který se dostal do problémů v důsledku brexitu, a také posílit americké investice v této části Spojeného království. Tématem krátké schůzky se Sunakem měl být také vývoj války na Ukrajině.

Dva lídři se v Belfastu setkali v hotelu Grand Central, kde Biden strávil noc po úterním příletu. Úvod schůzky přenášely televizní kamery, na podrobnější vyjádření pro média ale nedošlo. Po jednání nebyla na programu společná tisková konference.

Činitelka Bílého domu Amanda Sloatová dopoledne médiím sdělila, že Biden chce čtvrtstoletí po podpisu tzv. Velkopáteční dohody potvrdit podporu pokračování mírového procesu v Severním Irsku. Jeho součástí je systém sdílení moci mezi tábory probritských protestantů a katolických republikánů, jejichž soupeření ve druhé polovině minulého století provázely krvavé útoky. Sdílení moci v severoirském parlamentu ovšem už několik měsíců nefunguje v důsledku sporů o pobrexitová obchodní pravidla v regionu.

"Silnou touhou tohoto prezidenta (Bidena) je také zvýšit americké investice v Severním Irsku s cílem využít velkého ekonomického potenciálu, který tady vidí, a zopakovat silnou podporu obnovení přenesené (regionální) vlády," uvedla Sloatová. Také řekla, že Biden bude se Sunakem mluvit o Ukrajině, ovšem diskuse o potenciální dohodě o volném obchodu mezi USA a Británií se nečekaly, uvádí agentura Reuters.

Americký prezident měl dnes na programu také schůzku s představiteli severoirských politických stran a projev na Ulster University. Odpoledne se vydá do Irska, kde bude do pátku jednat s politickými lídry a také se setkávat se svými vzdálenými příbuznými.

Témata:  Joe Biden Rishi Sunak

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2025 16:00

Prachařova láska nabírá nový rozměr. Je to velká věc, říká Jakub

Není žádným tajemstvím, že Sara Sandeva není jedinou láskou Jakuba Prachaře. Dobře známá je jeho náklonnost k jednomu z velkých pražských fotbalových klubů. Herec a hudebník tak nemohl odmítnout nabídku spolupracovat na nové klubové hymně. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Kate posílá zprávu po dokončení chemoterapie

Kate Middleton poprvé od oznámení rakoviny vystoupila veřejně

Princezna z Walesu Kate Middleton vystoupila v úterý 18. listopadu v centru Londýna s prvním projevem od chvíle, kdy v březnu 2024 oznámila světu svou diagnózu rakoviny. Stalo se tak u příležitosti Summitu o budoucí pracovní síle (Future Workforce Summit). Na této významné události představila další fázi své mise zaměřené na podporu dětí v raném věku.