reklama

"Jsme na cestě k tomu, abychom měli s koncem května dostatek vakcín pro všechny dospělé v Americe," citovala Bidena agentura AP. Prezident nové plány ohledně imunizační kampaně představil v úterý večer při krátkém vystoupení v Bílém domě, kde mimo jiné ohlásil spolupráci mezi farmaceutickými firmami Johnson & Johnson (J&J) a Merck.

"Johnson & Johnson a Merck budou spolupracovat na rozšíření výroby vakcíny Johnson & Johnson. (...) Také jsme uplatnili zákon o obranné výrobě, abychom vybavili dva závody Merck podle standardů potřebných na bezpečnou výrobu vakcíny J&J," řekl prezident USA. Výroba dané očkovací látky nyní podle něj poběží nepřetržitě.

Vakcínu americké farmaceutické firmy o víkendu schválil k nouzovému použití Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), čímž poskytl významný impuls pro očkovací úsilí v USA. Tento přípravek se totiž na rozdíl od dvou dříve nasazených podává v jedné dávce. Očekávání však provázely jisté pochybnosti o dodávkách, neboť J&J před udělením povolení FDA vyrobil pouze necelé čtyři miliony dávek.

"Díky vystupňovanému procesu, který jsem nařídil a právě nastínil, bude mít tato země do konce května dostatečné dodávky vakcín, řeknu to ještě jednou, pro všechny dospělé v Americe," ujišťoval Biden.

Poradce Bílého domu Andy Slavitt dnes při tiskovém brífinku prohlásil, že federální vláda vydá na podporu spolupráce Merck a J&J 100 milionů dolarů (2,17 miliardy korun). "Merck bude časem schopen zdvojnásobit výrobní kapacitu firmy Johnson & Johnson," řekl Slavitt.

Podle deníku The New York Times (NYT) Bidenův nový harmonogram přináší světlo na konci "dlouhého, temného tunelu". Prezident se nicméně snažil brzdit přílišný optimismus a odmítl poskytnout konkrétnější termín pro návrat USA k "normálu". AP podotýká, že i kdyby na jaře země disponovala dostatkem dávek pro celou dospělou populaci, samo očkování Američanů může podle vládních činitelů zabrat další měsíce.

Slavitt dnes poznamenal, že navýšení očekávaného počtu dostupných dávek je dobrou zprávou, vyzval však státy jako například Texas, aby přehodnotily svoje rozhodnutí ohledně zrušení společenských restrikcí. Američané by se podle něj měli semknout a nadále nosit roušky a nestýkat se s ostatními.

Nejméně jednu dávku vakcíny proti covidu-19 podle nejčerstvějších dat Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) dostalo na 52 milionů obyvatel. Očkování nyní v zemi s přibližně 330 miliony lidí postupuje tempem skoro dva miliony použitých dávek denně. Pokud by kampaň pokračovala současnou rychlostí, polovina americké populace by byla alespoň částečně naočkovaná ke konci června, odhaduje NYT.

Ožehavou otázkou je nyní například očkování učitelů, kteří tlačí na přednostní přístup k vakcínám, což považují za podmínku pro návrat k prezenční výuce. Biden v úterý na twitteru uvedl, že "nařizuje" americkým státům, aby pracovníkům ve školství daly při distribuci vakcín přednost. Podrobnosti v příspěvku neposkytl.

O průběhu očkování rozhodují vlády jednotlivých amerických států, přičemž na federální úrovni se vydávala pouze doporučení. Většina států už učitelům přiznala přednostní právo, podle AP dosud nepatřili mezi prioritní skupiny asi ve dvaceti státech.