"Informoval jsem prezidenta Zelenského, že Spojené státy poskytnou Ukrajině další miliardu dolarů bezpečnostní pomoci, včetně dalších dělostřeleckých zbraní a zbraní na ochranu pobřeží, stejně jako munici pro dělostřelectvo a pokročilé raketové systémy," uvedl Biden v prohlášení po 41 minut dlouhém telefonátu.

Zároveň oznámil, že Spojené státy poskytnou Ukrajině další humanitární pomoc v hodnotě 225 milionů dolarů. Peníze budou určeny na zajištění pitné vody, lékařských potřeb, potravin, lékařské péče, přístřeší a peníze pro rodiny na nezbytné věci. Biden uvedl, že Spojené státy "jsou nadále odhodlány podporovat ukrajinský lid, jehož životy tato válka rozvrátila". "Statečnost, odolnost a odhodlání ukrajinského lidu stále inspirují svět," dodal s tím, že USA budou spolu se spojenci podporovat Ukrajince, kteří bojují za svou svobodu.

Pomoc byla oznámena v době, kdy americký ministr obrany Lloyd Austin zorganizoval v Bruselu setkání zástupců více než 45 zemí, na němž se jednalo o podpoře Ukrajiny. Na začátku jednání Austin zdůraznil, že Západ musí zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu a prokázat své odhodlání pomoci ukrajinské armádě v kruté opotřebovací válce s Ruskem.

Nyní oznámená pomoc bude podle Reuters zahrnovat další salvové raketomety MLRS, munici do houfnic M777 a náhradní díly. V balíku by také mohly být protilodní střely Harpoon, zařízení pro bezpečnou komunikaci a noční vidění. Část pomoci bude podle tiskových agentur zřejmě ze zásob Pentagonu, podle AP zhruba třetina, a část z programu bezpečnostní pomoci Ukrajině, který schválil Kongres. Od začátku války na konci února USA přislíbily bezpečnostní pomoc pro Ukrajinu ve výši přibližně 5,6 miliardy dolarů, včetně tohoto posledního balíčku, píše AP.

NATO poskytne Ukrajině další zbraně i dlouhodobou pomoc, řekl Stoltenberg

Země Severoatlantické aliance poskytnou Ukrajině další zbraně včetně těžké techniky, kterou Ukrajinci potřebují k obraně proti pokračující ruské agresi. Před dnešní pracovní večeří ministrů obrany NATO to prohlásil generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Podle šéfa Pentagonu Lloyda Austina se během odpoledního jednání kontaktní skupiny zavázala k dodávkám dalších zbraní řada zemí. Například Německo poskytne salvové raketomety a Slovensko vrtulníky. Spojenci jsou podle Stoltenberga také připraveni schválit balík dlouhodobé pomoci Ukrajině na aliančním summitu za dva týdny v Madridu.

"Posílení podpory pro Ukrajinu je pro nás zásadně důležité," řekl Stoltenberg, podle něhož nemůže aliance v době vyčerpávajících bojů o Donbas polevit v zásobování napadené země zbraněmi.

Většina zemí NATO poskytuje Kyjevu vojenské vybavení již od únorového začátku ruské invaze, ukrajinské vedení však požaduje více zbraní. Podle ukrajinského ministerstva obrany dostal zatím Kyjev jen desetinu vojenské techniky, kterou od Západu chtěl. K úspěšnému ukončení války Ukrajině chybí zejména stovky houfnic, tanků, salvových raketometů, obrněných vozidel či dronů. Konkrétní potřeby večer aliančním kolegům přiblíží ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov.

Dnes odpoledne se sešla Spojenými státy vedená kontaktní skupina, která koordinuje dodávky vojenské techniky na Ukrajinu. Vedle nové americké pomoci v hodnotě miliardy dolarů se podle šéfa Pentagonu k dodávkám zavázala řada zemí. Německo dodá tři salvové raketomety a munici, Slovensko "významný počet" bojových vrtulníků, Polsko, Nizozemsko či Kanada dělostřeleckou techniku.

"Tyto zbraně budou klíčové pro ukrajinskou snahu odrazit ruský útok na Donbase," prohlásil Austin po jednání kontaktní skupiny.

Podle Stoltenberga je kromě toho NATO připraveno na nadcházejícím summitu schválit dlouhodobou pomoc spočívající mimo jiné v modernizaci ukrajinského arzenálu. "Umožní přechod od starého vybavení ze sovětské éry na moderní systémy," uvedl šéf aliance, podle něhož chce NATO zvýšit i schopnost spolupráce svých vlastních systémů s těmi ukrajinskými.