Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden uvedl, že hovořil se Si Ťin-Pchingem o Tchaj-wanu

Joe Biden, prezident USA
Joe Biden, prezident USA
Foto: Facebook Joe Biden

Americký prezident Joe Biden uvedl, že hovořil se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem o napětí kolem Tchaj-wanu. Podle něj se oba státníci shodli na nutnosti dodržovat stávají dohody ohledně tohoto sporného ostrova. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž Biden zřejmě odkazoval na svůj 90minutový telefonický rozhovor se Sim z 9. září, v němž spolu mluvili o předcházení vzájemnému konfliktu.

"Mluvil jsem se Sim o Tchaj-wanu. Shodujeme se (...), že budeme dodržovat dohodu o Tchaj-wanu," řekl Biden v úterý novinářům v Bílém domě.

Podle Reuters měl Biden "dohodou o Tchaj-wanu" nejspíše na mysli dlouhodobou americkou politiku jedné Číny, kterou Washington oficiálně uznává Peking a nikoliv Tchaj-pej za legitimního představitele Číny. Zároveň měl Biden na mysli americký zákon o vztazích s Tchaj-wanem, který stanovuje, že rozhodnutí USA navázat diplomatické styky s Pekingem se zakládá na očekávání, že budoucnost Tchaj-wanu bude řešena mírovými prostředky.

Čína považuje ostrov Tchaj-wan za svou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Bidenovo prohlášení přichází v době zvýšeného napětí mezi Tchaj-peí a Pekingem. Tchaj-wan oznámil, že od pátku narušilo jeho vzdušný prostor téměř 150 čínských vojenských letadel. USA v neděli vyzvaly Čínu, aby ukončila působení své armády poblíž Tchaj-wanu. Podle ministerstvo obrany ostrovního státu Čína dosáhne schopností provést invazi na Tchaj-wan v roce 2025. Současné napětí je podle ministerstva nejhorší za posledních 40 let.

Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan a vysoce postavený čínský diplomat Jang Ťie-čch' dnes budou jednat v Curychu o vztazích mezi oběma zeměmi, které v řadě oblastí poznamenává rostoucí vzájemná rivalita. Podle hongkongského deníku South China Morning Post má setkání za cíl v první řadě obnovit komunikační kanály a uvést do praxe dohody, kterých dosáhli Biden se Sim.

Na Tchaj-wan dnes podle agentury Kjódó přicestovala skupina francouzských senátorů, mezi nimiž je exministr Alain Richard. Ve čtvrtek mají v plánu setkání s prezidentkou Cchaj Jing-wen. Peking proti návštěvě hlasitě protestuje s tím, že jde o porušení principu jedné Číny. Podobně Čína reagovala také na loňskou cestu české delegace na Tchaj-wan v čele s předsedou senátu Milošem Vystrčilem. Čínský ministr zahraničí Wang I tehdy prohlásil, že Vystrčil za porušení principu jedné Číny zaplatí vysokou cenu.

Témata:  Joe Biden Si Ťin-pching 1

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.