Si Ťin-pching 1

Čínský prezident Si Ťin-pching

Konflikt na Ukrajině může ukončit jedině dohoda, řekl čínský prezident

Svět

Jedinou správnou cestou k ukončení konfliktu na Ukrajině je politická dohoda, řekl po dnešním setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem čínský prezident Si Ťin-pching. Při večeři v Kantonu také uvedl, že všechny strany musejí přistoupit na kompromis, aby taková dohoda vůbec byla možná.

Čínský prezident Si Ťin-pching

Svět

Čínský prezident Si Ťin-pching odletěl z Moskvy, ukončil třídenní návštěvu

Čínský prezident Si Ťin-pching dnes ráno odletěl z Moskvy. S odvoláním na čínskou státní televizi CCTV o tom informovala agentura Reuters. Si tak ukončil třídenní státní návštěvu země, která už déle než rok vede ozbrojenou agresi vůči sousední Ukrajině a čelí kvůli tomu sankcím ze strany západních zemí. Peking uvádí, že je ohledně konfliktu nestranný a zasazuje se o "mír a dialog".

Čínský prezident Si Ťin-pching

Si Ťin-pching podle analytiků Putinovi navrhne schémata obcházení sankcí

Svět

Čínský prezident Si Ťin-pching během své plánované návštěvy Ruska pravděpodobně hodlá s ruským prezidentem Vladimirem Putinem jednat o obcházení západních protiruských sankcí. Ve své nejnovější zprávě o vývoji války na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války. Do Ruska má Si Ťin-pching podle čínského ministerstva zahraničí přicestovat začátkem příštího týdne.

Čínský prezident Si Ťin-pching

Čínský prezident Si Ťin-pching bude příští týden v Rusku jednat s Putinem

Svět

Čínský prezident Si Ťin-pching začátkem příštího týdne navštíví Rusko, oznámilo dnes čínské ministerstvo zahraničí. Podle Kremlu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem podepíše deklaraci, která bude znamenat začátek "nové éry" rusko-čínských vztahů. Návštěva bude podle agentury AP patrně projevem čínské podpory Putinovi, který již déle než rok vede válku proti Ukrajině.

Čínský prezident Si Ťin-pching

Svět

Čínský parlament prezidentem už potřetí zvolil Si Ťin-pchinga, a to jednomyslně

Čínský parlament dnes jednomyslně zvolil prezidentem země dosavadní hlavu státu Si Ťin-pchinga, a to na bezprecedentní třetí pětileté funkční období. Podle agentury AP je možné, že devětašedesátiletý politik u moci zůstane doživotně. Agentura Reuters ho označuje za nejmocnějšího vůdce této asijské velmoci od zakladatele komunistické Číny Mao Ce-tunga.

Čínský prezident Si Ťin-pching

Čínský prezident ostře kritizoval USA, podle něj brání rozvoji Číny

Svět

Čínský prezident Si Ťin-pching nezvykle přímými slovy obvinil Spojené státy a další západní země, že se snaží zpomalit vzestup Číny ve světě. Informoval o tom dnes zpravodajský server CNN, podle něhož se tak Si vyjádřil v projevu k delegátům poradního shromáždění, které se v těchto dnech koná souběžně s plenárním zasedáním parlamentu.

Čínský prezident Si Ťin-pching

Čínský prezident Si Ťin-pching jednal na summitu APEC se zástupcem Tchaj-wanu

Svět

Jako zdvořilé a šťastné hodnotil šéf tchajwanské delegace Morris Čchang své setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Sešli se na okraj summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v Bangkoku. Jak píše agentura Reuters, jde o výjimečné čínsko-tchajwanské setkání na tak vysoké úrovni.

Olaf Scholz

Scholz uvítal prohlášení USA a Číny o nepřípustnosti hrozby jadernými zbraněmi

Svět

Německý kancléř Olaf Scholz uvítal dnešní prohlášení prezidentů USA a Číny Joea Bidena a Si Ťin-pchinga o jaderných zbraních po jejich prvním osobním jednání. Oba politici kritizovali ruské výhrůžky použitím jaderných zbraní ve válce proti Ukrajině, uvedla agentura DPA. Na jednání mezi prezidentů reagoval i Tchaj-wan, který zopakoval, že je odhodlán chránit svou suverenitu.

Čínský prezident Si Ťin-pching

Svět

Si Ťin-pching získal třetí funkční období, v nejužším vedení jsou jeho spojenci

Čínský prezident Si Ťin-pching byl dnes potvrzen do funkce generálního tajemníka komunistické strany Číny na bezprecedentní třetí pětileté funkční období. Strana zároveň jmenovala nový sedmičlenný stálý výbor politbyra, v jehož čele stojí právě 69letý Si a v němž dominují prezidentovi spojenci. V širším 25členném politbyru chybí poprvé po 25 letech ženy, píší agentury.

Čínský prezident Si Ťin-pching

Si Ťin-pching si zajistil dosud nevídané třetí pětileté období v čele strany

Svět

V Pekingu dnes skončil 20. sjezd komunistické strany Číny. Bezprecedentní třetí pětileté funkční období v čele strany si díky dodatku k stranické ústavě zajistil současný prezident Si Ťin-pching. Sjezd, na kterém jednalo kolem 2300 účastníků, trval od minulé neděle a změny ve stranickém vedení by měly být zveřejněny až tuto neděli.

Čínský prezident Si Ťin-pching

Čínský prezident zahájil sjezd strany, hovořil o Tchaj-wanu, covidu či ekologii

Svět

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil 20. sjezd komunistické strany, který ho zřejmě potvrdí jako lídra stany na třetí funkční období. Ve zhruba stominutovém projevu hájil přísnou vládní politiku boje proti covidu-19 či protikorupční kampaň a slíbil, že Čína se bude podílet na boji proti klimatickým změnám. Velkého potlesku se dočkal za slova o Tchaj-wanu a ukončení chaosu v Hongkongu. Nezmínil se podle médií o vztazích se Spojenými státy ani o válce na Ukrajině.

Čínský prezident Si Ťin-pching

V neděli začne sjezd čínských komunistů, Si Ťin-pching zřejmě zůstane v čele

Svět

V neděli zahájí vládnoucí Komunistická strana Číny svůj 20. sjezd, na němž si prezident země Si Ťin-pching pravděpodobně zajistí pokračování v čele strany na třetí funkční období. Sjezd, který obvykle trvá týden, se koná převážně za zavřenými dveřmi a nejdůležitějším úkolem téměř 2300 účastníků je výběr nového stranického vedení.

Čínský prezident Si Ťin-pching

Svět

Čínský prezident se dlouho neobjevil na veřejnosti, vyvolalo to spekulace

Čínská komunistická strana před blížícím se sjezdem potvrdila, že "jádrem" strany je její vůdce a prezident země Si Ťin-pching. Čínský prezident se od summitu Šanghajské organizace pro spolupráci v Uzbekistánu neobjevil na veřejnosti, což na sociálních sítích v posledních dnech vyvolalo spekulace o převratu v Číně.

Čínský prezident Si Ťin-pching

Spojenci Číny v Asii se musí bránit barevným revolucím, řekl Si Ťin-pching

Svět

Země Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) se musí bránit takzvaným barevným revolucím, které jsou vyvolávány vnějšími silami. Na summitu mezivládní organizace v Samarkandu to dnes prohlásil čínský prezident Si Ťin-pching. Podle něj Peking v následujících pěti letech vycvičí ve členských státech SCO na 2000 příslušníků bezpečnostních složek, informovala agentura Reuters.

Čínský prezident Si Ťin-pching

Čínský prezident Si v Uzbekistánu vynechal večeři s Putinem a spojenci

Svět

Čínský prezident Si Ťin-pching se na regionálním bezpečnostním summitu v souladu s přístupem své delegace k prevenci covidové nákazy nezúčastnil společné večeře s 11 hlavami států, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina. Agentuře Reuters to řekl zdroj z uzbecké vlády. Čínské ministerstvo zahraničí na žádost agentury o komentář nereagovalo.

Čínský prezident Si Ťin-pching

Čínský prezident zahájil první zahraniční cestu od začátku pandemie covidu

Svět

Čínský prezident Si Ťin-pching dnes přicestoval na návštěvu Kazachstánu. Jde o první zahraniční cestu čínského prezidenta od vypuknutí pandemie nemoci covid-19. Následně se Si vydá do Uzbekistánu, kde by se měl na okraj summitu Šanghajské organizace pro spolupráci setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Čínský prezident Si Ťin-pching

Svět

Rakety do japonské ekonomické zóny nechal spadnout Si Ťin-pching, tvrdí zdroje

Dopad balistických raket do japonské výlučné ekonomické zóny při čínských vojenských cvičeních kolem Tchaj-wanu nařídil čínský prezident Si Ťin-pching, aby Japonsko odradil od vměšování do událostí v Tchajwanském průlivu. Dnes to uvedly zdroje japonské tiskové agentury Kjódó obeznámené se situací.

Čínský prezident Si Ťin-pching

Si Ťin-pching při telefonátu adresoval Bidenovi varování ohledně Tchaj-wanu

Svět

Čínský prezident Si Ťin-pching při dnešním telefonátu se šéfem Bílého domu Joem Bidenem řekl, že Spojené státy by si neměly "zahrávat s ohněm", pokud jde o přístup k Tchaj-wanu. Podle agentur Reuters a AFP to uvádějí čínská státní média. Biden během rozhovoru zdůraznil, že americká politika ohledně Tchaj-wanu se nezměnila a že USA jsou proti "jednostranným snahám" měnit stávající stav, sdělil Bílý dům.

Čínský prezident Si Ťin-pching

Čína popírá, že pozvala evropské lídry na setkání se Si Ťin-pchingem

Svět

Čínské ministerstvo zahraničních věcí podle agentury Reuters popřelo informaci, že pozvalo vysoké evropské představitele, aby se letos v listopadu v Pekingu setkali s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Zprávu, kterou v pondělí s odvoláním na informované zdroje publikoval hongkongský list South China Morning Post (SCMP), dnes mluvčí resortu označil za "fake news".

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy