Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínský prezident ostře kritizoval USA, podle něj brání rozvoji Číny

Čínský prezident Si Ťin-pching
Čínský prezident Si Ťin-pching
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Čínský prezident Si Ťin-pching nezvykle přímými slovy obvinil Spojené státy a další západní země, že se snaží zpomalit vzestup Číny ve světě. Informoval o tom dnes zpravodajský server CNN, podle něhož se tak Si vyjádřil v projevu k delegátům poradního shromáždění, které se v těchto dnech koná souběžně s plenárním zasedáním parlamentu.

"Západní země vedené Spojenými státy nás (v posledních pěti letech) všemi možnými způsoby omezovaly a potlačovaly, což znamenalo bezprecedentní výzvy pro náš rozvoj," prohlásil podle CNN čínský prezident. Na Číňany přitom apeloval, aby byli jednotní.

Si Ťin-pching se většinou zdržuje přímých veřejných útoků na Spojené státy, i když se vztahy mezi Washingtonem a Pekingem v posledních letech výrazně zhoršily. Při kritických poznámkách na adresu Spojených států zpravidla hovoří obecně o "západních zemích" či o "některých rozvinutých státech", připomněl server CNN.

Prezident Si ve svém projevu vyzval čínský soukromý sektor k podpoře inovací, aby země byla soběstačnější. Čínské technologické ambice zbrzdila řada omezení ze strany USA a jejich západních spojenců, která nutí Peking více spoléhat na sebe například v produkci polovodičů.

"Jako země s 1,4 miliardy lidí se musíme spoléhat sami na sebe... Nemůžeme být závislí na mezinárodních trzích," řekl Si.

Témata:  Si Ťin-pching 1 USA Čína

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 15:39

Maďarsko zablokovalo finanční pomoc Ukrajině, dokud Kyjev neobnoví tranzit ropy

Maďarsko bude blokovat finanční pomoc Ukrajině z Evropského mírového nástroje, dokud Kyjev neobnoví tranzit ruské ropy přes ropovod Družba. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó to uvedl v rozhovoru pro komerční televizi ATV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy