Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Konflikt na Ukrajině může ukončit jedině dohoda, řekl čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching
Čínský prezident Si Ťin-pching
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Jedinou správnou cestou k ukončení konfliktu na Ukrajině je politická dohoda, řekl po dnešním setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem čínský prezident Si Ťin-pching. Při večeři v Kantonu také uvedl, že všechny strany musejí přistoupit na kompromis, aby taková dohoda vůbec byla možná.

S odkazem na sdělení čínského ministerstva zahraničí o tom informovala agentura Reuters.

Macron je v Číně od středy. Hlavními tématy jsou pro něj zlepšení diplomatických vztahů obou zemí, posílení podnikatelských vazeb, ale také válka na Ukrajině. Společně s šéfkou Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou se snažili přesvědčit čínského prezidenta, aby se ohledně války na Ukrajině postavil na stranu Evropy a vyvinul tlak na svého spojence, ruského prezidenta Vladimira Putina.

Čínský prezident v březnu absolvoval třídenní státní návštěvu Moskvy a Peking v uplynulých týdnech představil vlastní mírový plán pro Ukrajinu. Řada západních zemí je ale vzhledem k těsným vztahům Číny a Ruska k návrhu Pekingu skeptická. Čínský prezident také zatím přímo nehovořil ani s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, jehož země se ruské agresi brání už déle než rok.

Témata:  válka na Ukrajině Si Ťin-pching 1

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.