Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Si Ťin-pching v novoročním projevu řekl, že sjednocení Číny a Tchaj-wanu je neodvratné

Čínský prezident Si Ťin-pching
Čínský prezident Si Ťin-pching
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Čínský prezident Si Ťin-pching v neděli v novoročním projevu prohlásil, že sjednocení Číny a Tchaj-wanu je neodvratné. V porovnání s předchozím rokem zaujal tvrdší postoj k otázce Tchaj-wanu, který se připravuje na volby prezidenta.

Čína, která považuje Tchaj-wan za své vlastní území, zdůrazňuje své nároky a posiluje tlak na ostrov, což vyvolává napětí v oblasti.

Peking, který nikdy nevyloučil možnost použití síly k dosažení jednotné Číny, se v projevu nevyjádřil o možnosti vojenských akcí.

Prezident Si prohlásil, že "opětovné sjednocení vlasti je historickou nezbytností" a vyzval obyvatele Číny na obou stranách Tchajwanského průlivu k jednotě ve prospěch obnovy čínského národa.

Souběžně probíhající prezidentské a parlamentní volby na Tchaj-wanu, plánované na 13. ledna, mají místo v období vzrůstajících politických a vojenských tlaků mezi Čínou a Tchaj-pejem.

Peking má obavy z prezidentského kandidáta od vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP), viceprezidenta Laje Čching-te, a označuje ho za separatistu, který poškozuje zájmy Tchaj-wanu.

DPP a její kandidát zdůrazňují nezávislost Tchaj-wanu a tvrdí, že osud ostrova by měli rozhodovat sami obyvatelé. Opětovná jednota s Čínou je citlivým tématem v tchajwanské politice, a to zejména vzhledem k nátlaku ze strany Číny na sjednocení.

Témata:  Čína Si Ťin-pching 1

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.