Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Si Ťin-pching v novoročním projevu řekl, že sjednocení Číny a Tchaj-wanu je neodvratné

Čínský prezident Si Ťin-pching
Čínský prezident Si Ťin-pching
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Čínský prezident Si Ťin-pching v neděli v novoročním projevu prohlásil, že sjednocení Číny a Tchaj-wanu je neodvratné. V porovnání s předchozím rokem zaujal tvrdší postoj k otázce Tchaj-wanu, který se připravuje na volby prezidenta.

Čína, která považuje Tchaj-wan za své vlastní území, zdůrazňuje své nároky a posiluje tlak na ostrov, což vyvolává napětí v oblasti.

Peking, který nikdy nevyloučil možnost použití síly k dosažení jednotné Číny, se v projevu nevyjádřil o možnosti vojenských akcí.

Prezident Si prohlásil, že "opětovné sjednocení vlasti je historickou nezbytností" a vyzval obyvatele Číny na obou stranách Tchajwanského průlivu k jednotě ve prospěch obnovy čínského národa.

Souběžně probíhající prezidentské a parlamentní volby na Tchaj-wanu, plánované na 13. ledna, mají místo v období vzrůstajících politických a vojenských tlaků mezi Čínou a Tchaj-pejem.

Peking má obavy z prezidentského kandidáta od vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP), viceprezidenta Laje Čching-te, a označuje ho za separatistu, který poškozuje zájmy Tchaj-wanu.

DPP a její kandidát zdůrazňují nezávislost Tchaj-wanu a tvrdí, že osud ostrova by měli rozhodovat sami obyvatelé. Opětovná jednota s Čínou je citlivým tématem v tchajwanské politice, a to zejména vzhledem k nátlaku ze strany Číny na sjednocení.

Témata:  Čína Si Ťin-pching 1

Související

Aktuálně se děje

15:10

8:33

Velikonoce jsou tady. Češi dnes slaví Velikonoční pondělí

Dnes je Velikonoční pondělí, významný den křesťanských i lidových tradic, který uzavírá velikonoční svátky. V mnoha českých domácnostech se od rána dodržují zvyky spojené s pomlázkou, barvením vajíček a přáním dobrého zdraví a štěstí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Papež František

Proč zemřel papež František? Plicní problémy podle lékařů příčinou smrti nejsou

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.