reklama

Čína, která považuje Tchaj-wan za své vlastní území, zdůrazňuje své nároky a posiluje tlak na ostrov, což vyvolává napětí v oblasti.

Peking, který nikdy nevyloučil možnost použití síly k dosažení jednotné Číny, se v projevu nevyjádřil o možnosti vojenských akcí.

Prezident Si prohlásil, že "opětovné sjednocení vlasti je historickou nezbytností" a vyzval obyvatele Číny na obou stranách Tchajwanského průlivu k jednotě ve prospěch obnovy čínského národa.

Souběžně probíhající prezidentské a parlamentní volby na Tchaj-wanu, plánované na 13. ledna, mají místo v období vzrůstajících politických a vojenských tlaků mezi Čínou a Tchaj-pejem.

Peking má obavy z prezidentského kandidáta od vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP), viceprezidenta Laje Čching-te, a označuje ho za separatistu, který poškozuje zájmy Tchaj-wanu.

DPP a její kandidát zdůrazňují nezávislost Tchaj-wanu a tvrdí, že osud ostrova by měli rozhodovat sami obyvatelé. Opětovná jednota s Čínou je citlivým tématem v tchajwanské politice, a to zejména vzhledem k nátlaku ze strany Číny na sjednocení.