reklama

APEC je jedna z mála organizací, jíž je Tchaj-wan členem. Čína ostrov považuje za součást svého území a účast Tchaj-wanu v jiných organizacích blokuje. Napětí mezi nimi vzrostlo v srpnu, kdy Čína po tchajwanské návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové uspořádala v blízkosti ostrova vojenské cvičení.

Čchang je také zakladatelem tchajwanského gigantu na výrobu čipů TSMC. Novinářům dnes řekl, že se Siem mluvil v pátek. "Pogratuloval jsem mu k úspěchu 20. sjezdu komunistické strany. Byla to velmi šťastná a zdvořilá výměna názorů," řekl Čchang. Si Ťin-pching byl na stranickém sjezdu potvrzen na třetí období do funkce generálního tajemníka strany.

Zástupce Číny a Tchaj-wanu se na půdě APEC pravidelně setkávají, byť jde většinou jenom o výměnu zdvořilostí, uvádí Reuters.

Čchang dnes řekl, že na summitu mluvil rovněž s americkou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. I když v TSMC už nepůsobí, zůstává podle Reuters důležitou osobou v odvětví výroby čipů. S Harrisovou mluvil o nové továrně na výrobu čipů, jež TSMC staví v Arizoně za 12 miliard dolarů (asi 300 miliard Kč).

Čchang Harrisovou informoval, že Tchaj-wan pozval americkou ministryni obchodu Ginu Raimondovou na otvírací ceremonii do Arizony. Konat se má 6. prosince, i když výroba ještě zahájena nebude.