SCO kromě Číny sdružuje Rusko, Uzbekistán, Kazachstán, Tádžikistán, Kyrgyzstán, Indii a Pákistán. Hlavním cílem Čínou a Ruskem vedené organizace je posilování stability a bezpečnosti v širším asijském prostoru. Přítomni na summitu jsou také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho íránský protějšek Ebráhím Raísí.

"Musíme se vzájemně podporovat v úsilí o ochranu našich rozvojových a bezpečnostních zájmů. Vnější síly nesmí vyvolávat barevné revoluce. Musíme se bránit zasahování do vnitřních záležitostí jiných zemí pod jakoukoli záminkou," citovala agentura TASS z projevu čínského vůdce v závěrečném dni summitu v druhém největším městě Uzbekistánu.

SCO má podle Si Ťin-pchinga působit jako protiváha Západu a v této souvislosti vyzval ke "spolupráci na prosazování mezinárodního řádu, který se bude ubírat spravedlivějším a racionálnějším směrem". Žádnou zemi konkrétně nejmenoval, Čína ale obvykle používá podobné výrazy při odsuzování Spojených států a jejich blízkých spojenců, připomněla agentura AFP.

Spojenci Číny by měli "pevně bránit mezinárodní systém, jehož středobodem je OSN", řekl čínský lídr s tím, že je potřeba "upustit od hry s nulovým součtem a politiky vytváření bloků". Podle TASS dále uvedl, že Čína je připravena rozšířit "strategické partnerství" s Íránem.

Termín barevné revoluce se používá pro řadu masových protestů, které na začátku 21. století v některých případech vedly ke svržení autokratických režimů v zemích bývalého Sovětském svazu, někdejší Jugoslávii, na Blízkém východě či v Asii.