Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V neděli začne sjezd čínských komunistů, Si Ťin-pching zřejmě zůstane v čele

Čínský prezident Si Ťin-pching
Čínský prezident Si Ťin-pching
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

V neděli zahájí vládnoucí Komunistická strana Číny svůj 20. sjezd, na němž si prezident země Si Ťin-pching pravděpodobně zajistí pokračování v čele strany na třetí funkční období. Sjezd, který obvykle trvá týden, se koná převážně za zavřenými dveřmi a nejdůležitějším úkolem téměř 2300 účastníků je výběr nového stranického vedení.

Sjezd čínských komunistů přichází pro stranu v nelehké době, kdy pokračující koronavirové uzávěry, vyhlašované v souladu s politikou nulové tolerance k šíření nemoci covid-19, oslabují čínskou ekonomiku. Na mezinárodní scéně je pak Čína pod tlakem USA a jejich spojenců kvůli porušování lidských práv menšinových Ujgurů, upevňování vlády nad Hongkongem či postoji k ruské invazi na Ukrajinu, již Peking odmítl odsoudit.

Čína v metropoli Pekingu, která je dějištěm sjezdu, v posledních dnech výrazně posílila bezpečnostní opatření a některé továrny v okolí hlavního města musely zastavit výrobu, aby se docílilo zlepšení kvality ovzduší, uvedla agentura Reuters.

Sjezd patrně začne vystoupením prezidenta Si Ťin-pchinga, který v přímém televizním přenosu přečte dlouhou zprávu, v níž má nastínit čínskou politiku na příštích pět let.

O tom, kdo se dostane do nového vedení strany, tedy do stálého výboru politbyra, lze vzhledem k neprůhlednosti čínské politiky jen spekulovat. "Je pravděpodobné, že noví členové budou podporovatelé prezidenta Sia," řekl bývalý britský diplomat Charles Parton ke změnám ve výboru, který má v současné době sedm členů.

Mezi členy stálého výboru politbyra by měl být vytipován i budoucí premiér, který vystřídá na březnovém zasedání čínského parlamentu nynějšího předsedu vlády Li Kche-čchianga. Podle analytiků prezident Si v posledních letech vytlačil reformátorské politiky na okraj a obklopil se těmi, kteří podporují více státem řízenou ekonomiku a nacionalistickou politiku.

"Rostou důkazy, že v posledních letech byli méně povyšováni lidé s technokratickými schopnostmi, které by bylo možné spíše očekávat od reformátorů, a přednost dostávali politici věrní Si Ťin-pchingovi," prohlásil expert na Asii z poradenské společnosti Capital Economics Mark Williams.

Si Ťin-pching stojí v čele Komunistické strany Číny od listopadu 2012 a prezidentem je od března 2013. Podle odborníků se postupně stal nejmocnějším vůdcem, jakého Čína v posledních desetiletích měla. Čínský parlament na svém zasedání v březnu 2023 Si Ťin-pchinga podle předpokladů zvolí jako prezidenta i na dalších pět let.

Teoreticky může Si vládnout neomezeně dlouho, protože v roce 2018 parlament vyškrtl z ústavy klauzuli omezující výkon funkce prezidenta na dva po sobě následující mandáty, tedy na deset let.

Témata:  Čína Si Ťin-pching 1

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.