V neděli zahájí vládnoucí Komunistická strana Číny svůj 20. sjezd, na němž si prezident země Si Ťin-pching pravděpodobně zajistí pokračování v čele strany na třetí funkční období. Sjezd, který obvykle trvá týden, se koná převážně za zavřenými dveřmi a nejdůležitějším úkolem téměř 2300 účastníků je výběr nového stranického vedení.
Sjezd čínských komunistů přichází pro stranu v nelehké době, kdy pokračující koronavirové uzávěry, vyhlašované v souladu s politikou nulové tolerance k šíření nemoci covid-19, oslabují čínskou ekonomiku. Na mezinárodní scéně je pak Čína pod tlakem USA a jejich spojenců kvůli porušování lidských práv menšinových Ujgurů, upevňování vlády nad Hongkongem či postoji k ruské invazi na Ukrajinu, již Peking odmítl odsoudit.
Čína v metropoli Pekingu, která je dějištěm sjezdu, v posledních dnech výrazně posílila bezpečnostní opatření a některé továrny v okolí hlavního města musely zastavit výrobu, aby se docílilo zlepšení kvality ovzduší, uvedla agentura Reuters.
Sjezd patrně začne vystoupením prezidenta Si Ťin-pchinga, který v přímém televizním přenosu přečte dlouhou zprávu, v níž má nastínit čínskou politiku na příštích pět let.
O tom, kdo se dostane do nového vedení strany, tedy do stálého výboru politbyra, lze vzhledem k neprůhlednosti čínské politiky jen spekulovat. "Je pravděpodobné, že noví členové budou podporovatelé prezidenta Sia," řekl bývalý britský diplomat Charles Parton ke změnám ve výboru, který má v současné době sedm členů.
Mezi členy stálého výboru politbyra by měl být vytipován i budoucí premiér, který vystřídá na březnovém zasedání čínského parlamentu nynějšího předsedu vlády Li Kche-čchianga. Podle analytiků prezident Si v posledních letech vytlačil reformátorské politiky na okraj a obklopil se těmi, kteří podporují více státem řízenou ekonomiku a nacionalistickou politiku.
"Rostou důkazy, že v posledních letech byli méně povyšováni lidé s technokratickými schopnostmi, které by bylo možné spíše očekávat od reformátorů, a přednost dostávali politici věrní Si Ťin-pchingovi," prohlásil expert na Asii z poradenské společnosti Capital Economics Mark Williams.
Si Ťin-pching stojí v čele Komunistické strany Číny od listopadu 2012 a prezidentem je od března 2013. Podle odborníků se postupně stal nejmocnějším vůdcem, jakého Čína v posledních desetiletích měla. Čínský parlament na svém zasedání v březnu 2023 Si Ťin-pchinga podle předpokladů zvolí jako prezidenta i na dalších pět let.
Teoreticky může Si vládnout neomezeně dlouho, protože v roce 2018 parlament vyškrtl z ústavy klauzuli omezující výkon funkce prezidenta na dva po sobě následující mandáty, tedy na deset let.
Témata: Čína, Si Ťin-pching 1
Související
15. ledna 2025 20:46
7. ledna 2025 8:52
7. ledna 2025 8:17
4. ledna 2025 16:06
22. listopadu 2024 21:55
18. listopadu 2024 21:21