Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Biden varoval Írán před útokem na Izrael

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Prezident USA Joe Biden prohlásil, že podle jeho očekávání se Írán pokusí zaútočit na Izrael v krátké době a bude to odveta za úder v Sýrii. Biden však klerikální stát varoval, aby nezaútočil.  

"Nechci dávat zaručené informace, ale podle mého očekávání to bude dříve než později, " řekl Biden novinářům. Na otázku, jaký má odkaz pro Írán ohledně útoku na Izrael, Biden řekl: "Nedělejte to."

"Jsme oddáni obraně Izraele, budeme Izrael podporovat, budeme pomáhat Izrael bránit a Írán nebude úspěšný," prohlásil americký prezident.

Íránský klerikální stát se zapřísahal, že podnikne odvetný úder za izraelský útok z 1. dubna, který srovnal se zemí íránský konzulát v syrském Damašku a zahynulo při tom sedm členů íránských elitních Revolučních gard včetně dvou generálů.

Izrael se připravuje na "přímý" útok z Íránu už v pátek nebo v sobotu, informoval americký deník Wall Street Journal (WSJ). 

WSJ se odvolal na osobu "seznámenou s touto záležitostí". Osoba, které dalo informace íránské vedení, však podle listu řekla, že Írán o plánech diskutuje, ale rozhodnutí o útoku ještě nepadlo.

List WSJ také uvedl, že útok by se měl odehrát v rámci hranic Izraele, a ne mířit na izraelské zájmy jinde ve světě.

Írán se zapřísahal, že podnikne odvetu za útok na svůj konzulát v syrském Damašku, při kterém zahynuli nejvyšší představitelé íránské armády – ačkoli Teherán představitelům USA jasně řekl, že jakákoli odveta „nebude eskalovat “ situaci.

Írán pohrozil odvetou po leteckém úderu, při němž byl zasažen íránský konzulát v Damašku. Útok nepřežilo jedenáct lidí včetně velitele íránských revolučních gard. Podle íránské diplomacie došlo k porušení všech diplomatických norem a mezinárodních dohod. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prý kompletně přišel o rozum kvůli dění v Pásmu Gazy. 

Íránští lídři prohlásili, že pondělní útok na diplomatickou misi je bezprecedentní událostí, přičemž slíbili ostrou odpověď. Odvetný úder má být přinejmenším stejného rozsahu. Izrael oficiálně nepřiznal, že za incidentem stojí. Událost má každopádně potenciál destabilizovat region.

IDF v rámci opatření proti řízeným střelám začala s rušením signálu GPS, čímž způsobila problémy v navigaci, leteckém provozu a dalších každodenních činnostech. Podle dostupných informací se to týká i Tel Avivu či Jeruzaléma. 

Podle někdejšího šéfa izraelské zpravodajské služby Amose Yadlina může Írán zaútočit už v pátek. "Nebudu překvapen, pokud Írán zaútočí zítra. Nepanikařte. Neutíkejte do krytů," vzkázal občanům s tím, že mají spoléhat na protivzdušnou obranu. Lidé mají sledovat zprávy a počítat s možnou eskalací v reakci na íránský útok. 

Témata:  Joe Biden Izrael

Aktuálně se děje

22. května 2024 12:44

Litva označila plány Ruska v oblasti Baltského moře za eskalaci proti EU a NATO

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy