"Už dost," řekl Biden v projevu z Bílého domu, který byl americkými médii vysílán v přímém přenosu v hlavním vysílacím čase. "Proboha, kolik krveprolití jsme ještě ochotni akceptovat?" pronesl Biden k občanům země, kterou šokovala nedávná střelba na školáky v Texasu, v budově zdravotnického zařízení v Oklahomě a v obchodě s potravinami v Buffalu.

"Nemůžeme znovu zklamat americký lid," řekl demokratický prezident, který zároveň naléhal na republikány, aby umožnili schválení zákonů zpřísňujících kontrolu zbraní. Tyto zákony mají ovšem malou šanci projít Senátem.

Biden dále vyzval Američany, aby otázku kontroly zbraní "postavili do centra svého volebního rozhodování" v listopadových volbách do Kongresu.

Velká většina amerických voličů - a to jak demokratů, tak republikánů - je podle průzkumů pro přísnější zákony o kontrole zbraní, připomíná Reuters. S legislativními návrhy obvykle přicházejí demokratičtí zákonodárci, ale opakovaně narážejí na odpor Republikánské strany. Značná část jejích členů se totiž přiklání k širokému výkladu druhého dodatku americké ústavy, který se týká práva držet zbraně.